A fűmag vetési ideje - avagy mikor füvesítsünk?
Mindenki a gyönyörű, tökéletesen friss és zöld gyepről álmodik, azonban sokan még az alapokat sem tudják. Itt magára a füvesítésre és az azzal kapcsolatos teendőkre gondolunk. A fűmag minősége, a talaj adottságai és előkészítése, de még a vetés ideje is nagyon befolyásolhatják a végeredményt. A fűmag vetési ideje pél...
Mindenki a gyönyörű, tökéletesen friss és zöld gyepről álmodik, azonban sokan még az alapokat sem tudják. Itt magára a füvesítésre és az azzal kapcsolatos teendőkre gondolunk. A fűmag minősége, a talaj adottságai és előkészítése, de még a vetés ideje is nagyon befolyásolhatják a végeredményt. A fűmag vetési ideje például egy örökös dilemma a hobbikertészek körében, de nem árt, ha tudjuk, hogy egyáltalán nem mindegy, hogy mikorra időzítjük!
A következő pár sorban most összeszedtünk mindent, amit a témáról tudni kell. Tarts velünk egy rövid bejegyzés erejéig!
A fűmag vetési ideje - mikor lássunk hozzá?
A füvesítésnek sok feltétele van. Egyrészt segíteni fognak neked a folyamatban a kertészeti weboldalunk eszközei, másrészt alapvetően a megfelelő hőmérséklet is meghatározó lesz. Mikor ne vessük el a fűmagot? Sem a túl alacsony, sem a túl magas hőmérséklet nem ideális, talán a leginkább április és május között érdemes ezt tenni.
Ez pont egy olyan átmeneti időszak, amikor egyrészt a fűmagok csírázása a lehető legideálisabb körülmények között indul el, másrészt a kora tavaszi esők még csapadékkal is ellátják a növekvő magokat.
Vethetünk magokat augusztus második felétől szeptember közepéig is. Arra figyeljünk, hogy az őszi időjárásnál alacsonyabb hőmérséklet a csírázási időt csak megnyújtja, ráadásul a gyomokkal egyaránt meggyűlhet a bajunk. De amennyiben megfelelő időpontban vetünk, akkor a fűmag nagy valószínűséggel kikel, és meg is erősödik.
Mennyi időt vesz igénybe a füvesítés?
Ez eléggé relatív. A fűmag vetési ideje a kora tavasz és ősz időszakával kapcsolható össze, azonban maga a gyep nevelgetése egy hosszabb folyamat lesz. A legegyszerűbb talán az lesz, ha részletesen bemutatjuk a tevékenységeket.
A legfontosabb, hogy a vetés előtt tisztítsuk meg a terepet, a talajt minden szennyeződéstől! Az alaposan felásózott területbe mehet a műtrágya, majd hengerítsünk, tömörítsünk! Érdemes egy gereblyével elsimítani az egyenlőtlenségeket. Az előkészített talajt ezután 1-2 hétig hagyjuk pihenni!
Ezt követően vethetjük el a minőségi fűmagokat! A vetés előtt jól rázzuk össze a doboz vagy csomag tartalmát, szórjuk ki a magokat (négyzetméterenként 20-30 gramm), egyengessük a földbe, végül hengerezzük, öntözzük!
Mikor kelnek ki a magok?
Ez változó, de általában 10-14 nap, szóval nagyjából két hét, mire csírázni kezdenek a magok. Ehhez napi 3-5 alkalommal kell locsolnunk őket. Amikor már a fű eléri a 2-3 centimétert, gyengén hengerezzük le! A 6-7 centiméteres pázsitot pedig már bátran nyírhatjuk.
Ne feledd, lehet bármilyen jó fűmagkeverék a talajban, a gyep gondozását nem hanyagolhatod el! Az első nyírás a vetést követő 30 napon belül válhat esedékessé. Az ideális gyep magasság 6-8 cm, s általában a felső ? rész kerül levágásra.
Miért ne nyírjuk túl gyakran a füvet?
Ha túl gyakran vágjuk le a gyepet és túl alacsonyra, akkor sekélyebb és ritkább gyökérrendszert kapunk, az árnyékolóhatás ugyancsak kisebb mértékű lesz, így gyorsabb párolgással nézhetünk szembe. Ha viszont betartjuk az ?-os szabályt, a levelek mennyisége és a gyökérzet fejlődése egyaránt ideális lesz.
Remélem, hogy segíthettünk neked a bejegyzésünkkel, és a jövőben többé nem okoz gondot neked a füvesítés. Légy körültekintő, dolgozz minőségi termékekkel, és ne feledkezz meg az utógondozásról sem, így valóban tökéletes gyeppel büszkélkedhetsz majd!