A füvesítés lépései – Profi tippek a munkához
A szép kert látványáért tennünk is kell. Sokan álmodoznak például egy tökéletes gyepről, nos ez nem terem minden bokorban, akarom mondani udvaron, hacsak nem végezzük el a füvesítést. Adott a kérdés; melyek a füvesít...
A szép kert látványáért tennünk is kell. Sokan álmodoznak például egy tökéletes gyepről, nos ez nem terem minden bokorban, akarom mondani udvaron, hacsak nem végezzük el a füvesítést. Adott a kérdés; melyek a füvesítés lépései? Milyen feladatokat kell ellátnunk, és mi a megfelelő sorrend a munkafolyamat alatt?
A következő cikkben most ehhez kapsz némi segítséget és átvesszük együtt, lépésről lépésre, hogy mi a teendő, ha valóban friss és zöld gyepre vágysz.
Nem tudjuk eléggé hangsúlyozni, milyen fontos az előkészítés
Legyenek birtokunkban a szükséges kellékek! Ebben kertészeti weboldalunk kínálata is segít majd neked, itt megtalálhatsz mindent, ami éppen passzol a munkához. Ezután munkára fel!
A talaj előkészítésével mindig foglalkozni kell, hiszen enélkül lehet, hogy nem is kezdenek kihajtani a fűmagokat, legalábbis nem úgy, ahogyan azt vártuk tőlük. A füvesítés lépései között ez lesz az első, amivel megalapozzuk a további feladatokat. Mérjük fel a területet, ha elhanyagoltnak ítéljük meg, akkor érdemes gyomirtást végezni. Ne feledd, ebben az esetben az egészségügyi várakozási idő körülbelül két hét!
A gyomirtást követően a talaj felső rétegét (nagyjából 5 cm) el kell távolítani! Ha ezzel megvagyunk, a tápanyagdús föld elegyengetése következik, illetve jöhet bele a szerves trágya vagy a jó minőségű komposzt is. Lefektethetjük a vakondhálót, amiért a későbbiekben nagyon hálásak leszünk. Várjunk 10-12 napot a vetés előtt!
Indulhat a magvetés! Ezek a füvesítés lépései
A fűmag vetését tavasszal vagy ősszel érdemes beiktatni. Fontos, hogy jól válasszuk meg, milyen magot használunk, hiszen maga a fűféle kihat majd a fű minőségére, erősségére. Fűmagjaink között kizárólag minőségi változatokat találsz, amelyek nem okoznak csalódást. Persze nem elég csak ezt kipipálni, neked is törődnöd kell majd a pázsittal!
A magvetéshez használhatunk kiszórókocsit, s érdemes a magokat kétfelé osztani, mielőtt egyenletesen a felszínre szórnánk azokat. Szórjuk merőlegesen két irányba vagy csak két részbe, de ugyanazon irányba!
Vegyük kezünkbe a lombseprűt, a fogak közötti távolság legyen 1-1,5 cm! Egyenletesen gereblyézzük át a területet! Ne nyomjuk rá a seprűt a talajra! Ajánlott még a talajt áthengerezni is.
Az öntözésnek több fázisa van: a kelésig például csak a felső 2-3 cm-t locsoljuk, naponta 4-5 alkalommal! Várhatóan 8-10 nap alatt fog kihajtani. Kelés után már 6-8 alkalommal kell öntözni a felső 10-15 cm-es réteget.
Így néz ki az utógondozás
A gyepet csak akkor kezdjük el nyírni, amikor már elérte a 40-50 mm-t és nagyjából az ?-át ajánlott levágni. A minőségi fűmagból születő gyep szépen és egyenletesen fejlődik, növekedik, de lényeges, hogy mi is a növekedés ütemében nyírjuk a füvet.
Igény szerint locsoljuk, a fiatal gyep gyakori öntözéssel, kis mennyiségű vízzel nem fog kiszáradni. Nem jó az sem, ha túlöntözzük a területet. Időnként a gyepszellőztetésre szintén legyen gondunk.
Mit tanultunk ma?
Az esztétikus kertért tennünk kell. A füvesítés alapja a jó minőségű fűmag, de ez önmagában kevés, végig kell mennünk minden folyamaton és később sem szabad magára hagyni a gyepet. Így biztosan elégedettek leszünk az eredménnyel.
Egy szónak is száz a vége, a mag vetésével könnyen telepíthető a pázsit, csak követnünk kell a lépéseket. Amennyiben ezeket az instrukciókat szem előtt tartjuk, hamarosan gyönyörű, füves udvarral büszkélkedhetünk.