
Amit a kerti csapadékmérő kapcsán tudni kell
A kerti csapadékmérő jellemzően egy egyszerű, henger alakú eszköz. Segítségével meglehetősen pontosan meghatározható a lehullott csapadék mennyisége.
Hogyan mérik a csapadék mennyiségét kerti csapadékmérővel?
A lehullott csapadék mennyiségét milliméter, illetve tizedmilliméteres pontosságban szokás megadni. Egy milliméter csapadék egy négyzetméteren egy liter vizet jelent. Magyarán 0,1 milliméter csapadék egy deciliterrel, míg tíz milliméternyi tíz literrel azonos.
Különösebb bonyodalmat nem jelent egy kerti csapadékmérő használata. Ki kell helyezni a kert szimpatikus helyén, majd hagyni kell, hogy az esővíz összegyűljön a tartályában. A lehullott vízmennyiséget roppant egyszerűen le lehet olvasni a tartályon látható skáláról. Így aztán egész pontosan kideríthető, hogy mennyi eső esett egy adott napon.
Többféle kerti csapadékmérő létezik
A kerti csapadékmérők alakja meglehetősen hasonló, rögzítésük mikéntje tekintetében azonban jelentős eltérések lehetnek. Létezik leszúrható csapadékmérő henger, amit a talajba kell illeszteni. Lehet ugyanakkor pálcára akasztható vagy falra szerelhető változatot is választani.
Érdemes ügyelni arra a csapadékmérő kihelyezésekor, hogy valóban csak a csapadék hulljon bele, máskülönben a mérés eredménye torz lehet. Nem szerencsés tehát fára akasztani, ahonnan a leveleken összegyűlt víz a tartályba csepeghet, vagy épp eresz alá tenni.
Fontos, hogy fixen rögzítsük a csapadékmérőt, és tartós anyagból készült típust válasszunk. Az időjárás viszontagságait ki kell állnia, így ha műanyag változatot rendelünk, akkor törekedjünk arra, hogy olyat találjuk, amely UV-álló anyagból készül. Meg kell jegyezni, hogy ezen eszközök többsége legfeljebb 35 milliméternyi esővíz mérésére alkalmas.
Ma már digitális csapadékmérők is léteznek
Az egyszerű, skálázott, műanyag, hengeres mérőszerkezeteket kézzel ki kell üríteni minden mérést követően. Ennél valamivel kényelmesebb a digitális műszerek használata, amelyek súly alapján kalkulálják ki azt, hogy mennyi csapadék hullott le egyszerre.
Ez utóbbi típusok két fő összetevője a belső egység, amely LCD-ből és kezelőgombokból tevődik össze, valamint a külső, csapadékfelfogó egység. Ezen van egy aprócska rádióadó, amelynek köszönhetően vezeték nélkül kerül kapcsolatba a műszerrel. A 433, valamint a 868 MHz-en működő csapadékmérők terjedtek el. Előbbi esetén 25-30 méteres rádiós jel hatótávval lehet számolni, utóbbi esetén pedig ez az érték elérheti akár a 80-100 métert is.
Jó tudni, hogy a digitális csapadékmérők csapadékfelfogó egysége két részből áll. Az egyik a felfogó palást, amely egy folyamatosan szűkülő henger szokott lenni és egy kis tölcsérben végződik. A másik része két kanál. A tölcsér feladata, hogy a billenőkanálhoz vezesse a vizet, amelyek egy tengelyen találhatók.
Az eső belehullik a palástba, majd az egyik billenőkanálba csöppen. Ha elér egy megadott súlyt a víz, akkor a kanál elbillen a tengelyen és kifolyik belőle a víz. Ezt követően a másik kanálba folyik a csapadék.
Milyenek a hivatalos mérőeszközök?
A hivatalos, azaz Hellmann-rendszerű csapadékmérők három fő részre oszthatók. Van egy felfogó egységük, egy tárolóedényük és egy mérőhengerük. A felfogó egység felületének pontosan kettőszáz négyzetcentiméteresnek kell lennie.
Amatőr mérésekhez azonban nincs szükség sem digitális, sem hivatalos mérőeszközökre. Tökéletesen megfelelnek a célnak az egyszerű műanyag mérőeszközök. Ha kérdésed van a kerti csapadékmérők kapcsán, írj ügyfélszolgálatunknak!