Amit a mágnesszelep működéséről tudni érdemes
A technika folyamatos és gyors fejlődésének hála, egyre több olyan eszközzel vagyunk körülvéve, melyek szükségesek ahhoz, hogy a mindennapi hasznos kis berendezéseink működjenek. Jellemzően persze nem szoktuk szétszedni az egyes szerkezete...
A technika folyamatos és gyors fejlődésének hála, egyre több olyan eszközzel vagyunk körülvéve, melyek szükségesek ahhoz, hogy a mindennapi hasznos kis berendezéseink működjenek. Jellemzően persze nem szoktuk szétszedni az egyes szerkezeteket darabjaikra, és talán nem is túlzás azt állítani, hogy nem nagyon vagyunk rá kíváncsiak, hogy hogyan működik az adott dolog, egészen addig, amíg ellátja a feladatát. Van azonban egy nagyon hasznos kis eszköz, melynek az élet szinte minden területén hasznát vesszük egészen a fűtéstől kezdve az autóiparon át az öntözőrendszerekig. Ez pedig nem más, mint a mágnesszelep.
Milyen feladatot lát el a mágnesszelep az öntözőrendszerben?
Az öntözőrendszerekben a mágnesszelep feladata beindítani és leállítani a vizet akkor, amikor jelet kap az öntöző automatától, valamint szabályozza a kifolyó víz mennyiséget is. Bár egy automata rendszernél értelemszerűen az automatikára van kötve, de ez nem jelenti azt, hogy kézzel ne lehetne működtetni. Ugyanis a mágnesszelephez tartozik egy kar, aminek segítségével mi is szabályozhatjuk a működését, vagyis hogy meddig tartson az öntözés és mennyi vizet engedjen át a rendszer.
Hogyan működik a mágnesszelep?
A mágnesszelepet az elektromágnesesség és a nyomáskiegyenlítés kettőse működteti. Zárt állapotban, amikor víz kerül a szelep belsejébe, akkor a víz erőt fejt ki és nekifeszül a membránnak, ami elzárja a víz útját. A másik oldalon ugyanekkora erővel egy vasmag feszül a membránnak. Amikor pedig áramot kap a mágnesszelep szolenoid, vagyis az elektromos része, akkor ez a feszítő nyomás megszűnik, a vasmag elmozdul, ezáltal lehetővé válik, hogy a víz átfolyjon a keletkezett nyíláson keresztül. Mihelyt újra áram nélkül marad a készülék, a vasmagot egy erős rugó visszarántja a helyére, ami nekifeszül a membránnak, így ismét elzárja a víz útját.
Mi történik, ha meghibásodik a mágnesszelep?
Alapvetően kétféleképpen hibásodhat meg a mágnesszelep, vagy az elektromos része megy tönkre, vagy a jóval gyakoribb mechanikus meghibásodás áldozata lesz a szerkezet.
Az elektromos része jellemzően akkor megy tönkre, amikor elfelejtjük a téliesítés alkalmával kikapcsolni az öntözőrendszer automatikáját. Az pedig továbbra is működtetni fogja a mágnesszelepet, csak akkor már szárazon, és ez vezet hibához. Ha ilyen esetben csak a szolenoid rész megy tönkre, akkor elegendő azt cserélni, nincs szükség a ház cseréjére is.
A mechanikai meghibásodásokért többnyire a szennyeződések okolhatóak. Ha a rendszerbe került szennyezett víz vagy homok a membránra rakódik, akkor az zártan is át fog ereszteni. Ebben az esetben megpróbálhatjuk alapos átmosással orvosolni a problémát, ha azonban ezzel mégsem oldódik meg, akkor kénytelenek leszünk új mágnesszelepet beszerezni.
Mire figyeljünk mágnesszelep vásárlásakor?
Nagyon fontos, hogy mindenféleképp egy jó minőségű, nagy teherbírású, megbízhatóan működő mágnesszelep mellett tegyük le a voksunkat. További jó pont, ha a választott darabot nagy igénybevételre tervezték, vagyis az erős membránnal, merev membrántámasztóval és nagy szilárdságú külső PVC házzal van felszerelve. A karbantartási feladatokat pedig az könnyítheti meg, ha a szolenoid magja és a fedél csavarjai kiesés ellen biztosítottak, hiszen így nem kell azon aggódni, hogy szervizelés közben elvesznek az alkatrészek.
Amennyiben neked is szükséged van egy kiváló minőségű mágnesszelepre, vedd fel velünk a kapcsolatot elérhetőségeinken!