Automata öntözőrendszer telepítése házilag
Sokan úgy tartják, hogy akkor a legolcsóbb az öntözőrendszer telepítése, ha önállóan, házilag, szakember segítsége nélkül végzik el a munkát. Lehet ezzel vitatkozni és egyetérteni is, azonban ha valaki már eldöntötte, hogy ő saját kezűleg ...
Sokan úgy tartják, hogy akkor a legolcsóbb az öntözőrendszer telepítése, ha önállóan, házilag, szakember segítsége nélkül végzik el a munkát. Lehet ezzel vitatkozni és egyetérteni is, azonban ha valaki már eldöntötte, hogy ő saját kezűleg fogja kivitelezni a tervezett munkát, valószínűleg veszi a fáradtságot, hogy utánanézzen, mégis hogyan kell szakszerűen megvalósítani egy ilyen tervet.
Az öntözőrendszer telepítésének megtervezése
Az első és legfontosabb lépés, hogy tervezzük meg az öntözőrendszert. Ezért először vegyünk papírt és ceruzát, rajzoljuk meg a kertünk alaprajzát, és írjuk fel a kert méreteit is. Jelöljük a rajzon a területen található növényeket és azok vízigényét, hogy az öntözőfejek kiválasztása ne okozzon problémát.
Tervezésnél mindenképp vegyük figyelembe az alábbi alapszabályokat:
A különböző öntözéstípusokat és más működési elven funkcionáló szórófejeket egy zónán belül nem szabad keverni.
Mindig figyeljünk az öntözés lefedettségére, hogy a víz eloszlása egyenletes legyen! Megfelelő lefedettség esetén nem fordulhat elő, hogy a talaj egy része kimarad az öntözésből, míg más részek túlöntözöttek lesznek.
A szórófejek számát egy zónán belül csak addig növelhetjük, amennyit az üzemi nyomáson rendelkezésre álló víz 90 százaléka ki tud szolgálni. Ellenkező esetben nem fog megfelelő mennyiségű víz jutni az adott területre.
Az öntözőrendszer alkotórészeinek kiválasztása
Mindenekelőtt szükség lesz egy vastagabb átmérőjű csőre, ez adja az öntözőrendszer gerincvezetékét. Minél messzebbre kell elszállítania a vizet, érdemes annál vastagabb csövet választani.
Erre a csőre fogjuk csatlakoztatni az egyes zónák vezetékeit, és ezeken a vezetékeken fognak helyet kapni a különféle szórófejek. Minden szórófejnek megvan a maga funkciója. A spray szórófejek jellemzően 2 és 5 méter között terítik a vizet, míg a rotátoros fúvókák a nagyobb füves területek számára jelentenek ideális megoldást 2 és 10 méter közötti hatótávolságuk miatt.
Kisebb területeken, mint például a sziklakertek vagy konyhakerti ágyások esetén mikroszórók vagy csepegtető csövek elhelyezése javasolt.
Ezeken felül ne feledkezzünk meg az olyan szükséges alkatrészekről, mint a végdugók a leágazások végére, a rögzítő tüskék, melyekkel a leágazásokat rögzíthetjük a talajba, és a szűrő, amivel kiszűrhetőek a szennyeződések.
Amennyiben nem hálózati vízforrásra csatlakozunk, szükségünk lesz megfelelő paraméterekkel rendelkező szivattyúra, és nem hagyhatjuk ki a felsorolásból az öntözőrendszer szívét, az automata öntözésvezérlőt sem.
Az öntözőrendszer telepítése szakember segítségével
Az öntözőrendszer telepítése a szükséges alkatrészek és egy jó tervrajz birtokában nem egy bonyolult feladat olyasvalaki számára, aki rendelkezik némi barkácsvénával. Azonban az öntözőrendszer kialakításához nem mindig elég a barkácstudás, hiszen egy bonyolultabb elrendezésű kert okozhat némi kihívást. Laikusként az ember biztos, hogy nem gondol mindenre, amire egy profi igen, mint például a talajviszonyokra, és a napozott-árnyékolt részek jelölésére. Ettől függetlenül a saját magunk által tervezett és készített öntözőrendszer is lehet hatékony.
Ha te is öntözőrendszer kiépítést tervezed, és további kérdéseid lennének az öntözőrendszer telepítésével kapcsolatban, vagy szeretnél profi szakembereket megbízni a kivitelezéssel, vedd fel velünk a kapcsolatot elérhetőségeinken!