Az automata öntözőrendszer felépítése
Az automata öntözőrendszerrel figyelembe vehetjük kertünkben elhelyezett növényeink, növénycsoportjaink eltérő vízigényét. Miért fontos szempont ez, ha az automata öntözőrendszer felépítését tervezzük átnézni, mondjuk egy kertfelújítás sorá...
Az automata öntözőrendszerrel figyelembe vehetjük kertünkben elhelyezett növényeink, növénycsoportjaink eltérő vízigényét. Miért fontos szempont ez, ha az automata öntözőrendszer felépítését tervezzük átnézni, mondjuk egy kertfelújítás során? Erre derítünk fényt a soron következő blogbejegyzésünkben.
Mit hívunk automata öntözőrendszernek?
Automata öntözőrendszernek tekintjük azt a csőrendszert, melyet a kert talajába beásva, lehetőséget teremtünk a kertünkben található eltérő növénykultúrák igény szerinti vízigényének kielégítésére. A csőrendszerhez csatlakoztatjuk a szórófejeket, amelyek spray, rotátoros vagy rotoros kivitelezésűek lehetnek. A vízkijuttatás mértéke függ egyrészt a szórófejek típusától, amiket tervezés során választunk ki, illetve az öntözendő területünk nagyságától, tagoltságától.
Tehát az automata öntözőrendszer zónákra tagolva öntözi meg a kertünk növényeit. Egy adott zónában a víz áramlásának szabályozását az elektromosan vezérelt szelep végzi, ennek a hivatalos neve a mágneses szelep. A mágneses szelepet vezérlő egység lehet hálózati, elemes, kültéri vagy beltéri kivitelezésű. Ez a vezérlő fogja szabályozni, hogy mikor öntözzön az öntözőrendszer.
A talajszintből kiemelkedő szórófejek az áramló víz hatására bukkannak ki az egyes zónákból, ahol már megkezdődött az öntözési folyamat. Ugyanennek a folyamatnak végén, mikor megszűnik a víznyomás, a vezérlő parancsára a mágnesszelep zárja el az adott zónánk vizének az útját, így a szórófejek lesüllyednek talajszint alá. Ezzel a technológiával lehetőséget kapunk arra, hogy az öntözőberendezés ne zavarja a kertészkedés folyamatait (például a fűnyírást).
Felmerülhet a kérdés, hogy mi történik, mikor esik az eső? Ebben az esetben az esőérzékelő letiltja az öntözést. Ez a tiltás az esős idő végéig kitart, hiszen az érzékelőt úgy tervezték meg, hogy ha nedvességet érzékel, állítsa le az öntözést. Természetesen az esőzés végeztével, emberi beavatkozás nélkül újraindítja a rendszert.
Milyen az automata öntözőrendszer felépítése?
Amikor kertet tervezünk, egy alapos és pontosan megrajzolt tervrajz mellé szükségünk van arra, hogy ismerjük a kellékek listáját, vagyis, hogy pontosan milyen elemeket kell beszereznünk magához a kivitelezéshez? Természetesen nem szükséges az összes elem beszerzése, de célszerű. Nézzük, hogyan is épül fel az automata öntözőrendszer:
- Vízvezetékek, melyeken keresztül áramlik a víz a vízcsaptól a szórófejekig. Ez az öntözőrendszerünk kiindulópontja. Elemei a fővezeték (a vizet juttatja el a vízforrástól a mágnesszelepig) és a zónavezeték (mágnesszeleptől a szórófejekig, csepegtetőkig).
- Vízvezeték hálózatra rákötés elemei a főcsap, ürítőcsap, szűrő.
- Csatlakozók vagy fittingek. Ezek feladata, hogy a hidraulikát megfelelően szabályozzák, az áramlást folyamatossá tegyék a vízvételi forrástól a szórófejekig.
- Mágnesszelepek feladata a víz megfelelő szétosztása, irányítása a zónák között.
- Szelepaknák, melyek feladat a szelepek védelme.
- Süllyesztett szórófejek és/vagy kiemelt fúvókák és/vagy csepegtetőcsövek, és/vagy mikroszórófejek.
- Vezérlő, mely szabályozza, hogy mikor, hogyan, hányszor működjön az öntözőrendszerünk.
- Esőérzékelő.
- Vízkonnektor.
- Elektromos kábel.
Érdemes a legjobb minőségű öntözéstechnikai alkatrészek és elemek beszerzésére törekedni, vagy ha nem érzünk elég tehetséget magunkban, egy automata öntözőrendszer kialakításához, kérjünk szakmabeli profik segítségét az öntözőrendszer telepítése és tervezése során.