Hogyan zajlik egy kerti tó kialakítása?
Hogyan zajlik egy kerti tó kialakítása, ha profi szakemberek készítik? Lépésről lépésre fedjük fel a kerti tó kiépítésének menetét, mert ha kedve van valakinek, akkor láthatja, maga is hozzákezdhet. Mire is kell ügyelni? Mindjárt kiderül mai bejegyzésünkből!...
Hogyan zajlik egy kerti tó kialakítása, ha profi szakemberek készítik? Lépésről lépésre fedjük fel a kerti tó kiépítésének menetét, mert ha kedve van valakinek, akkor láthatja, maga is hozzákezdhet. Mire is kell ügyelni? Mindjárt kiderül mai bejegyzésünkből!
Határozzuk meg a tó méreteit és a pontos helyét!
Nem elég csak egy kert és egy elképzelés. Ismerni kell a kertünk paramétereit, például: milyen talaja van, milyen a tájolása, milyen a lejtőkitettség? A tómeder kialakítása befolyásolja a leendő kerti tó vízminőségét és a karbantartási igényét. A kerti tó medrének alapos kiépítése teszi ki a munkafolyamat nagy részét, vagyis az ideális meder méretének, alakjának kialakítása, a földmunkálatok és a szigetelés!
Jöhet a földmunka!
Kicsi méretű tavak kialakítását lehet kézi erővel is kezdeni, de a nagyobb méretű tavakat markolóval ássák ki! Távolítsuk el az összes olyan tárgyat, ami hegyes, kárt tehet a tó takarófóliájában. Ne csak a medret ássuk ki, hanem jelöljük és alakítsuk ki a vízinövényeknek szánt padkákat, teraszokat is.
Ennél a pontnál vegyük figyelembe, hogy milyen lesz a vízinövények vízborítottsági igénye. Legyen meghatározva az a hely, ahol a meder iszapja és a sóderágy egybefut, átmenetet képez.
A munkagép használata azért jobb megoldás, mert a markoló súlya tömöríti a talajt. A finomabb munkákat érdemes kézi erővel, lapáttal folytatni. Lapáttal a lépcsőzetes peremzónákat könnyen létrehozhatjuk.
Ha végeztünk a teljes meder kiásásával, kialakításával, jöhet a geotextili.
Geotextília és tófólia
Geotextília használata azért ajánlatos, mert a talajban lehetnek olyan növényi maradványok, gyökerek, hajtások, amelyek sarjadni kezdenek, így kilyukaszthatják a takarófóliát. A tómeder teljes egészéhez használjuk, ideértve a falait is.
Ezt követően tófóliával fedjük be. A tófóliát a megrendelt méretnek megfelelően szállítják házhoz. Ha nem szükséges összeilleszteni a méretéből kifolyólag, nincs más teendő, mint rásimítani a meder felületére. Ha több darabból kell a lapokat összeilleszteni, arra időt kell szánni, és alaposnak kell lenni, különben szivárogni fog a víz. Egy 70 centiméteres ráhagyást érdemes hagyni az alámosás miatt.
Kavicsréteg
A meder fóliázása után jöhet a kavicsréteg. A növényteraszok aljzataira vastagabb kavicsréteg kerüljön, hogy a vízinövények gyökerei stabilan kapaszkodni tudjanak. A meredek lejtőkre tehetünk nagyobb, egymást fedő köveket, kavicsokat. Kerti földet ne helyezzük bele, mert magas a szerves anyag tartalma, algásodhat a tó.
Tótechnika elhelyezése
A tófenék fölött a tömlőket, kábeleket rejtsük el a vízinövények között. Az olyan tótechnikai kellékeket, mint például a szűrőket, csobogókat, szivattyúkat és egyéb kiegészítőket pedig a vízmennyiség függvényében érdemes megvásárolni.
Töltsük fel a tó medrét vízzel
Lassan kezdjük feltölteni a tó medrét vízzel, mert így nem tesz kárt a víz a dekorációban. A feltöltés csak 2/3 részben történjen, majd a padokra, ha megtörtént a homokréteg lehelyezése, lassan töltsük fel teljesen a tavat. A peremrészen maradt felesleges fóliára helyezhetünk kavicsot, homokot.
A kerti tó kialakítása
A kerti tó kialakításának utolsó lépése - ha magunk csináljuk -, hogy halakat, különféle növényeket telepítünk be, de csak fokozatosan! Miért? Mert a tó természetes szűrőrendszerének idő kell, hogy beinduljon és beálljon a természetes folyamat. Ha valamit is túlzásba viszünk, vagy gyorsan telepítünk, akkor felborulhat a biológiai egyensúly.
Ha kérdésed merült fel a témával kapcsolatban, esetleg elakadtál valamelyik lépésnél, keress minket bizalommal, szívesen segítünk!