Csepegtető öntözés a gyümölcsösben
A csepegtető öntözés alkalmazása a gyümölcsösben egy olyan módja az öntözésnek, mellyel a vízpótlást biztosan meg tudjuk oldani. Már önmagában ez is nagy feladat, hiszen le kell olyan akadályokat küzdeni, mint a gyökerek benövése az öntözőr...
A csepegtető öntözés alkalmazása a gyümölcsösben egy olyan módja az öntözésnek, mellyel a vízpótlást biztosan meg tudjuk oldani. Már önmagában ez is nagy feladat, hiszen le kell olyan akadályokat küzdeni, mint a gyökerek benövése az öntözőrendszer elemeibe, vagy a beiszapolódás, amivel eltömíthetjük a víz útját. Milyen kihívással kell még szembenézni a gyümölcsösök csepegtető öntözésénél? Erre próbálunk fényt deríteni.
Gyümölcsösök öntözésének módszerei és céljai
A gyümölcsösök öntözésénél a cél nem csak az, hogy megoldást találjunk a víz hiányára. Olyan problémákat igyekszünk megoldani az öntözéssel, mint a megfelelő tápanyagellátás, a fagykár elleni védelem, esetleg a gyümölcs szebb színét szeretnénk előcsalogatni. A csepegtető öntözés az intenzív gyümölcstermesztők kedvelt öntözési fajtája, mert így nem függenek a csapadéktól. Az öntözés segítségével a vízpótlás állandóan biztosítva van, a gyümölcsösök gondozásának adott szakaszában.
Sőt, az előbb említett öntözéssel egybeolvadt módszereknek hála, a gyümölcsösökbe tervezett öntözőrendszereknél figyelni kell a kialakítás módjára annak függvényében, hogy az öntözésen kívül van-e még egyéb célunk is. Érdemes tudni, hogy a csepegtető önzözésen kívül más módszerek is vannak.
Milyen célú öntözések alkalmazhatók?
- Beiszapoló öntözés: facsemeték ültetésénél fontos szempont a nagy mennyiségű öntözővíz.
- Vízpótló öntözés: az aktív gyökérzónába juttatunk vizet, így a talaj felső rétegének magas a nedvességtartalma. Ezt a nedvesítést már végezhetjük csepegtető öntözéses technikával is.
- Gyümölcsátmérő-változáson alapuló öntözés: egy műszer segítségével nyomon követhetjük a gyümölcs növekedését, ami alapján irányíthatjuk az öntözés folyamatát.
- Frissítő öntözés: a levél túlzott felmelegedését akadályozzuk meg.
- Kondicionáló öntözés: a levegő páratartalma határozza meg, hogy kell-e porlasztással a levegőbe nedvességet juttatni.
- Virágzást késleltető öntözés
- Fagykár elleni öntözés
- Színező öntözés
- Tápoldatos öntözés: erre megint csak kiváló mód lehet a csepegtető öntözéses módszer. Ehhez csak figyelni kell arra, hogy a tápanyag vízben oldható vagy emulgeáló legyen, ne legyen korrodáló vagy károsító hatású az öntözőberendezésre nézve, ne legyen mérgező a vízzel vegyítve.
Ha ezekből a szempontokból megtaláljuk számunkra a legfontosabbakat, akkor kezdődhet a csepegtető öntözőrendszer telepítése a gyümölcsösbe. Mire érdemes még figyelni? Erre a kérdésre felsorolunk pár gondolatot, ami akár támpont is lehet a telepítésnél. Kivéve persze, ha szakemberek végzik el az öntözőrendszer kiépítését.
Csepegtető öntözés kiépítése a gyümölcsösben
A csepegtető öntözőrendszer kiépítése nem olcsó. De mindenképp érdemes figyelembe venni, hogy megtérül a befektetett költség, elég rövid időn belül. A szükséges eszközök beszerzését érdemes kipróbált és minőségi anyagokat forgalmazó internetes áruháztól beszerezni, ilyen például a mi webáruházunk.
Milyen kellékek szükségesek a csepegtető öntözés kiépítéséhez?
- Szivattyúk,
- Szűrők,
- Vezérlő automatika,
- Csepegtető cső,
- Csepegtető gombák,
- Víznyomó fővezeték,
- Gépház,
- Csatlakozók,
- Idomok,
- Tápoldatozó egység
A csepegtető öntözés előnye és hátránya a gyümölcsösben
A nagy előnyök között mindenképp érdemes megemlíteni, hogy célzottan a növény gyökeréhez juttatja a vizet, nagyfokú felszívást idézve ezzel elő. Vagyis kevesebb vizet kell öntözésre fordítanunk, mégis hatékony lesz a folyamat. Mivel csak a gyökérzónát öntözi, ezért a korona száraz marad, nem fognak gombás betegségek megjelenni a túlöntözés következtében. Mivel elsősorban a gyökérzónát öntözzük, ezért a tápoldatozás is könnyedén kivitelezhető a módszerrel. Hátránya pedig pont az, hogy nem alkalmas kiegészítő öntözéses műveletekre, mint: fagyvédelem elleni öntözés, színező öntözés, frissítő öntözés.