Csepegtetőrendszer kialakítása - Amikor mi akarunk telepíteni
Ha automata öntözőrendszert szeretnénk felállítani, a...
Ha automata öntözőrendszert szeretnénk felállítani, a csepegtetőrendszer kialakítását is érdemes számba venni, amely egy rendkívül gazdaságos megoldás a földeken, a kertekben. Különféle alkatrészekből áll, s ezek mindegyike elengedhetetlen a megfelelő működéshez. De miért válasszuk ezt a módszert, és mit kell tudni a telepítésről?
Amennyiben te sem tudod, hogyan fogj hozzá a rendszer megtervezéséhez, akkor engedd meg, hogy a következő bejegyzésünkkel ebben segítsünk neked! Tarts velünk, és jobban boldogulsz ezen a területen!
Miért érdemes a csepegtető öntözés mellett dönteni?
A nyári kánikulában, ha szeretnénk sem vagyunk képesek annyi vízzel ellátni a növényeket, mint amennyit valóban igényelnek. Ráadásul az emelkedő energiaárak mindenkit takarékosabb életmódra ösztönöznek. Az öntözéstechnika ma már azonban számos megoldást hozott el számunkra. Csepegtető öntözés kínálatunkban olyan eszközöket, alkatrészeket találsz, amelyek segítenek neked egy sokkal víztakarékosabb rendszert kiépíteni.
Az ilyen rendszer előnye, hogy könnyen átalakítható, házilag is könnyen összeszerelhető, támogatja a gazdaságos működtetést. A párolgásból, a felszíni vízelfolyásból adódó vízveszteség ugyancsak minimalizálható. A növények gyökérzónájába juttatja a vizet, így egészségesebb növényfejlődést tesz lehetővé.
Csepegtetőrendszer kialakítása házilag
Először érdemes lerajzolni a méretekkel együtt, hogy milyen rendszert szeretnénk egyáltalán a kertünkbe. Törekedj a minél egyszerűbb rendszer kiépítésére, és ne bonyolítsd túl a dolgot! A megfelelő mennyiségű leágazásokkal rendelkező fővezeték így sokkal kevesebb eséllyel hibásodik meg, akár az évek óta tartó működés során is.
Először döntsd el, hová kerül majd a gerincvezeték. Ezután beszerezheted a szükséges alkatrészeket. Az egyik legfontosabb kiegészítő a minőségi csepegtetőcső lesz. Ez esetben ügyelj a cső méretére, minél nagyobb a kerted, annál vastagabb csőre lesz szükséged. A csövek lefektetése pontosan történjen, tehát igyekezz valamennyi növény mellett elvezetni azt! Egy részét a földbe is lehet ásni. Érdemes 1,5-2 méterenként műanyag leszúrótüskével rögzíteni.
A csöveket a T-idomok segítségével tudod összekapcsolni egymással, illetve a fővezetékkel. Nagy hasznodra lehetnek még az ún. megcsapolóhidak, vagy béklyók is, de sokan csak megfúrós idomként ismerik őket. Ilyenkor a fővezetéken furatokat kell készíteni és erre mehetnek fel a megcsapolóhidak.
Végül, de nem utolsósorban a szűrő sem maradhat ki a legfontosabb eszközök közül. Ez iktatja ki a nemkívánatos szennyeződéseket.
Próba egy, kettő…
Persze ennél sokkal több teendőd van, amelyek talán nem is férnek bele egyetlen bejegyzésbe. A lényeg, hogy a csatlakoztatást követően erősen húzd meg a csöveket és ellenőrizd le, nincs-e szivárgás. Ez rendkívül lényeges.
A teljes rendszer a vezérlőegységből, a szelepekből, a szűrőből és a csepegtetőtestből, csepegtetőgombából- vagy csőből áll. Ezektől még többet megtudhatsz öntözéstechnikai honlapunkon.
Sokáig tartós maradhat a rendszered, ha időnként a karbantartással is foglalkozol majd. Ez annyit tesz, hogy átvizsgálod a csöveket, megtisztítod a szűrőbetéteket. Ne feledkezz meg a télesítésről sem! Mindezzel könnyen növelhető a rendszer élettartama.
Egy csepegtető öntözőrendszernek tehát rengeteg előnye van, s ha jól rakjuk össze, biztosan “meghálálja” majd.