Csináld magad: csepegtető öntözés hordóból
Magyarország éghajlata sajnos nem teszi lehetővé, hogy öntözés nélkül megússzuk a növénytermesztést. Azonban nem kizárólag a drága vezetékes vízzel való öntözés lehet a megoldás erre a problémára, hanem a csapadékosabb időjárást kihasználv...
Magyarország éghajlata sajnos nem teszi lehetővé, hogy öntözés nélkül megússzuk a növénytermesztést. Azonban nem kizárólag a drága vezetékes vízzel való öntözés lehet a megoldás erre a problémára, hanem a csapadékosabb időjárást kihasználva megfelelő mennyiségű vízhez juttathatjuk a növényeinket. Vagyis ha összegyűjtjük az esővizet, lehetőségünk nyílik csepegtető öntözésre akár egy hordóból is.
Miért éppen a csepegtető öntözés?
Többféle öntözési módszer van, de abban a kertészek is egyetértenek, hogy a növények számára a legjobb a csepegtető öntözési mód. Ebben az esetben ugyanis pont oda juttathatjuk az éltető nedűt, ahol szükség van rá, illetve annyi vízzel locsolhatunk, amennyi valóban elengedhetetlen.
Sajnos sok helyen még mindig él a tévhit, hogy a locsolótömlővel való locsolás is megfelel a célnak, azonban ennek a módszernek számos negatív következménye van. Az egyik, hogy a slagos locsolás durva módja az öntözésnek, hiszen tönkreteszi a termőföldet, és tápanyag veszteséget is okoz.
A másik, talán ennél is nagyobb gond, hogy hiába locsolgatjuk hosszú percekig az adott területet, valójában nem jut annyi víz a növények gyökeréhez így, mint azt gondolnánk.
A harmadik fontos szempont, hogy a slaggal locsolás miatt nem csak vizet pazarolunk, hanem jelentős pénzösszeget is, ugyanis a rengeteg elfolyt víz tetemes költségekkel jár.
A csepegtető öntözőrendszer kiépítése
Ha osztunk-szorzunk, hamar rá lehet jönni, hogy a csepegtető öntözőrendszer kiépítése nem igényel komolyabb kiadást, ráadásul hosszútávon kifejezetten költséghatékony.
Amennyiben a barkácstudásunk minimális, és emiatt nem merünk nekilátni a rendszer kiépítésének, megbízhatunk szakembert is a feladattal.
Barkácshajlammal viszont nem okozhat gondot egy kisebb konyhakert öntözőrendszerének a kivitelezése. Arra mindenképpen figyeljünk, hogy a lehető legegyszerűbb öntözőrendszert próbáljuk megtervezni, hiszen minél kevesebb a bonyodalom, annál kevesebb a lehetséges hibaforrás is. Ezért lehetőség szerint egy fővezetékkel és megfelelő számú leágazással igyekezzünk kivitelezni a tervet.
Persze nem csak fővezetékre és csepegtető csövekre van szükség, hanem ne felejtsünk el T-idomokat vagy megcsapoló hidakat beszerezni a csatlakoztatáshoz, illetve egy szűrőt a víz szűréséhez, rögzítő tüskéket a csövek rögzítéséhez, valamint végdugókat a csövek végének lezárásához.
Amennyiben a csepegtető öntözést hordóból szeretnénk megoldani, szivattyú beszerzése is szükséges lehet.
Csepegtető öntözés hordóból
Igaz, hogy kényelmes dolog a hálózati vízvezetékre csatlakoztatni az öntözőrendszert, de egy kis plusz munkával határozottan alacsony költségű öntözést lehet kivitelezni, ha a vízforrást a csepegtető öntözéshez egy esővízgyűjtő hordóból oldjuk meg. Ehhez persze szükségünk van egy megfelelő méretű hordóra, illetve egy vízszűrőre (akváriumszűrő is megteszi), valamint a hordóhoz egy csapra, amin keresztül ráköthetjük a hordót az öntözőrendszer fővezetékére.
Ha kicsi az öntözendő terület, akkor amennyiben elég magasra tesszük a hordót, a gravitáció is megfelelően ellátja a feladatot. Ilyen esetben csepegtető szalag használata javasolt. Azonban erre nem mindig van lehetőség, ezért érdemes beszerezni egy csőbúvár szivattyút, ami segítségével egyszerűen kinyerhető a víz a hordóból és nyomással megtáplálható a csepegtető cső rendszer.
Amennyiben csepegtető öntözőrendszer kiépítését tervezed, és kérdéseid merülnek fel az építéssel kapcsolatban, vagy inkább profikra bíznád a feladatot, keress minket elérhetőségeinken!