Csináld magad: öntözőrendszer építése házilag
Egy öntözőrendszer építése házilag elsőre nem tűnik túl nagy feladatnak, de minél jobban beleássuk magunkat az előkés...
Egy öntözőrendszer építése házilag elsőre nem tűnik túl nagy feladatnak, de minél jobban beleássuk magunkat az előkészületekbe, annál bonyolultabbnak tűnik, hogy mit és hogyan is kell összeállítani, hogy a rendszerünk tökéletesen működőképes legyen. Ebben a cikkünkben szeretnénk kis segítséget nyújtani, hogy ne okozzon a szükségesnél nagyobb problémát az öntözőrendszer kivitelezése.
Az öntözőrendszer megtervezése
Kezdésnek vegyünk magunk elé egy papírt és ceruzát, rajzoljuk le a kertünket vagy udvarunkat, ahova az öntözőrendszert tervezzük. A rajznak nem kell méretarányosnak lennie, elég, ha a megfelelő helyekre felírjuk, hogy mi mekkora az adott területen. Jelöljük, hogy mely területeken milyen vízigényű növényeink vannak, erre többek között a szórófejek kiválasztása miatt lesz szükség.
A vízforrás meghatározása
Ebben a lépésben el kell döntenünk, hogy milyen vízforrásról fogjuk üzemeltetni az automata öntözőrendszert. Köthetjük hálózati vízre, de szivattyú segítségével esővízgyűjtő hordóból vagy kútról is üzemeltethetjük.
Ha a hálózati víz mellett döntünk, akkor csak a víznyomással kell tisztában lennünk, viszont ha esővízgyűjtőről vagy kútról tervezzük a vízellátást, egyéb adatokat is jegyezzünk fel. Ilyen adat például, hogy milyen mély a kút, mennyi a vízhozama és milyen magas a vízszintje. Ennek megfelelően fogjuk tudni kiválasztani a szivattyút, de ha nem vagyunk benne biztosak, milyen típusra is lenne szükség, jobb, ha szakember segítségét kérjük a választásban.
Alapszabályok öntözőrendszer házilagos építése esetén
Az öntözőrendszer építésének az egyik legfontosabb alapszabálya, hogy az egyes zónákon belül nem szabad keverni a különféle öntözéstípusokat, vagyis ne ötvözzük a csepegtető csöveket és a szórófejeket ugyanazon a tartományon belül. Ez vonatkozik arra is, hogy más működési elven funkcionáló szórófejeket sem használunk ugyanabban az öntözési zónában.
A második alapszabály, hogy figyeljünk az öntözés lefedettségére. Nem jól megtervezett ugyanis az a rendszer, ahol bizonyos részek duplán fedettek, míg máshova nem jut megfelelő mennyiségű víz. Ezért mindig ügyeljünk arra, hogy az öntözés lefedettsége teljes legyen, így biztosíthatjuk a víz egyenletes eloszlását.
A harmadik alapszabály, hogy a szórófejek számát egy zónán belül nem lehet a végtelenségig növelni, csak annyi szórófejet helyezhetünk el, amennyit az üzemi nyomáson rendelkezésre álló víz 90 százaléka ki tud szolgálni.
Csepegtető csövek, szórófejek, öntözésvezérlők
Az egyes zónákban a növények vízigényének megfelelően kell kiválasztanunk a megfelelő szórófejeket. A spray szórófejek 2 és 5 méter között, a rotorosak 5 és 15 méter között jelentenek megoldást, a rotátoros fúvókák pedig 2 és 10 méter közötti távolságon hatékonyak. Ennél kisebb területeken mikroszórók és csepegtető csövek használata ajánlott.
Valamint ahhoz, hogy az öntözőrendszer automatikus legyen, be kell szerezni a rendszer szívét, az automata öntözésvezérlőt. Többféle öntözésvezérlő közül lehet kiválasztani a számunkra ideálisat, ezek jellemzően más-más funkciókkal vannak ellátva. A kornak is megfelelő készülékek például már applikáció segítségével is programozhatóak.
Ha automata öntözőrendszer építését tervezed házilag, és minőségi alkatrészeket szeretnél beszerezni, vagy további tanácsokra lenne szükséged, vedd fel velünk a kapcsolatot elérhetőségeinken!