Főszereplő az öntözésben: a mágnesszelep
Ebben a cikkben a mágnesszepeleket vesszük górcső alá. Az automata öntözőrendszer egyszerűen nagyszerű. Meglétével nem kell az aszályos időszakokban azon aggódnunk, hogy kiszárad a kerti gyep. Ha hetekig, hónapokig nem jutunk le a nyaralóba, akkor is...
Ebben a cikkben a mágnesszepeleket vesszük górcső alá. Az automata öntözőrendszer egyszerűen nagyszerű. Meglétével nem kell az aszályos időszakokban azon aggódnunk, hogy kiszárad a kerti gyep. Ha hetekig, hónapokig nem jutunk le a nyaralóba, akkor is megmarad a gondosan ültetett virágágyás. Az automatizált működésnek köszönhetően nem kell személyesen felügyelni a locsolást. Néhány okos megoldással, internet segítségével akár mobiltelefonról, laptopról is állíthatunk a rendszeren.
Az öntözőrendszer nagyobb mezőgazdasági területektől kezdve ligeteken, parkokon át a családi ház, nyaraló kertjéig mindenhol hatékony segítség a locsolásban. Egy professzionális öntözőrendszer kiépítésével hosszú távon csak nyerhetünk. A vízköltségek nem szöknek az egekbe, a szabadidőnket nem kell többé kézi öntözésre áldozni.
Szabályozott öntözés
Amire viszont érdemes áldozni, az az automata öntözőrendszer. Az öntözőrendszer egy komplex szerkezet, amely elemeinek együttes működésével valósítja meg a hatékony és takarékos öntözést. Az egész szerkezet irányításáról a vezérlőegység gondoskodik, míg a rendszer megbízhatósága, az egyes zónák vízellátása a mágnesszelepek megfelelő működésétől függ.
A kútból, víznyerő helyből szivattyú segítségével jut a felszínre a víz, majd onnan a csövekbe. A csövek behálózzák a zónákra osztott kertet, a víz végül szórófejeken keresztül jut ki a szabadba. Nyári estéken, hajnalokon gyakran hallani az automata öntöző jellegzetes, spriccelős hangját. Ilyenkor biztosak lehetünk benne, hogy a mágnesszelep munkába kezdett. A vezérlőautomatika által megszabott időközönként nyit és zár a szelep, ezzel juttatva vizet a rendszerbe.
Mi is az a mágnesszelep?
Működése az elektromágnesességen és a nyomáskiegyenlítésen alapul. Az áramlás biztosítása mellett a vízmennyiség szabályozása is a feladata. A mágnesszelep a vezérlőegységből elektromos jelet kap - 9 V vagy 24 V értéken -, így áram hatására a szelep kinyit. Ezt az áramot a szolenoid, más néven mágnestekercs érzékeli. Ha a jel megszűnik, a szelep visszazár.
Belsejében egy gumimembrán felel a vízáramlásért. Nyitáskor a membrán felemelkedik, majd záráskor visszaáll az eredeti helyére. A membrán meghibásodása esetén szerencsére lehetőségünk van annak cseréjére, így nem kell az egész szelepet kicserélni. Szelepre szerelhető nyomásszabályozó is, amellyel közvetlenül a szelepen lehet állítani a nyomás értékét.
Nyitó zárószelep
Egyes feladatokra különböző mágnesszelepeket találunk, így van sarok- és egyenes szelep vagy kifejezetten nagy teherbírású szelep. Az úgynevezett mesterszelep nem különbözik a többi, mágneses társától: elnevezését onnan kapja, hogy az öntözőrendszer elejére van beépítve. Az automatika bármelyik zóna locsolását is indítja, a mesterszelep is azonnal nyílik. Használatával elérhető, hogy csak öntözéskor kerüljön nyomás alá a fővezeték. Ennek akkor van különösen nagy jelentősége, ha csőtörés történik, hiszen így elkerülhetők a további károk.
Ha esetleg azt tapasztaljuk, hogy a szelep átereszt, akkor sem kell megijedni! A legtöbb esetben némi szennyeződés okozhatja a problémát. Kikapcsolt vezérlővel és elzárt főcsappal már nekiláthatunk a szelep megtisztításának. Automata öntözőrendszer kiépítésénél lényegi pont, hogy minőségi mágnesszelepet válasszunk. A jól záró mágnesszelep a megbízható öntözőrendszer nyitja.
Keress minket bizalommal, amennyiben kérdés merült volna fel benned a témával kapcsolatban!