Füvesítés ősszel - hogyan, mivel és miért?
Itt van az ősz, itt van újra, azonban ez még nem elegendő indok, hogy lemondjunk a gyönyörű kert kiépítéséről. A füvesítés ősszel például egy olyan szélsőséges téma, amelyet sokan pártolnak, de...
Itt van az ősz, itt van újra, azonban ez még nem elegendő indok, hogy lemondjunk a gyönyörű kert kiépítéséről. A füvesítés ősszel például egy olyan szélsőséges téma, amelyet sokan pártolnak, de számos ember ellenzi is. Vannak szabályok és szempontok, amelyeket érdemes betartani, amennyiben az őszi gyep mellett voksolunk. A következő pár sorban most ezekről olvashatsz bővebben.
A füvesítésről általában…
Mit is takar a füvesítés fogalma? Minden bizonnyal azt, hogy szép pázsitot szeretnénk a kertünkben látni, emiatt fűmagot szórunk el, abban bízva, hogy az őszi esőzés majd bepótolja a kimaradt locsolást, és a pázsit magától megnő. Nos, ez a gondolatmenet sajnos több helyen nem pontos. A szép pázsit érdekében ugyanis teljesen más hozzáállásra lesz szükség.
A tavaszi füvesítés valójában sokkal nagyobb népszerűségnek örvend, mint az őszi, pedig ez csupán a buzgóság mértéke miatt van. A tél után kiszabadulva mindenki lelkes munkálatokba kezd, de az az igazság, hogy ősszel is nekivághatunk a füvesítésnek. Öntözéstechnikával foglalkozó webáruházunk hasznos tanácsokkal láthat el a témában, hogy minden munkálat gördülékenyen menjen!
Füvesítés ősszel?
Ősszel sokkal hatékonyabban foghatunk hozzá a füvesítéshez. Miért? Mert számtalan kedvező feltétel adott az őszi évszakokban.
Egyrészt hatékonyabban tudjuk gyomtalanítani a talajt, ugyanis a gyomok nagy része kifagy. Másrészt a nem kívánt talajlakókkal is könnyebben elbánunk, hiszen ilyenkor azok a talaj legfelső rétegében lakoznak.
Az őszi füvesítés tulajdonképpen 5 egyszerű lépéssel megoldható; az alapozással, a gyomirtással, a füvesítéssel, a gyepindító trágyázással, valamint az őszi füvesítés megkezdésével. Praktikus kertészeti kiegészítőink között mindent megtalálsz, ami a folyamat során szükséges lehet számodra.
Füvesítés eszközei
A füvesítéshez természetesen szükségünk lesz minőségi fűmagra. Fontos, hogy az őszi füvesítést ne hónap szerint kezdjük el, hanem a hőmérséklethez igazodva, de fontos még a nagyobb mennyiségű csapadék is. A magok csírázásához arra van szükség, hogy a hőmérséklet 14-15 fok alá csökkenjen, és bőségesen kapjon vizet a már elszórt mag. A frissen vetett fűmagok általában 4-6 hét után erősödnek meg annyira, hogy átvészeljék a telet.
A füvesítés során alkalmazott eszközökön kívül lényegesek azok az elemek is, amelyek a kert esztétikai szépségét hivatottak támogatni. Egy jó gyepszegéllyel például kiemelhetjük a pázsit szépségét, s tökéletesen elválaszthatjuk más kerti területektől.
Előnyök és hátrányok
Az őszi füvesítés előnyei közé sorolható, hogy egyszerű, hiszen a melegigényes gyomok ilyenkor már nem nőnek. Ezenkívül a gyep már tavaszra kellően erős lesz ahhoz, hogy gyomirtós kezelést kapjon.
Hátránya talán az, hogy a túl késői vetés miatt a téli esőzés elmoshatja a magokat, s ilyenkor szükséges lehet egy tavaszi felülvetés. De ez általában ritka, s a jó időzítéssel kertünk éke lehet a gyep.
Ne feledd, a füvesítés egy folyamat, s annak kezelése egy másik! Nem elég elvetni a magokat, a megfelelő gondozásra is időt kell szánnunk, ami magában foglalja a fűnyírást és az öntözést is. Ha szem előtt tartod a felsorolt szempontokat, akkor biztosan irigylésre méltó kerted lesz minden évszakban! Amennyiben nem vagy biztos valamiben, szakembereink szívesen a segítségedre lesznek!