Hibás mágnesszelep az öntözőrendszerben
Egy szakember által minőségi anyagok felhasználásával összeszerelt automata öntözőrendszer kis valószínűséggel fog meghibásodni. Az ilyen meghibásodásokat okozhatja az, hogy például homok kerül a rendszerbe, elmaradt vagy nem megfelelően végezték el a t...
Egy szakember által minőségi anyagok felhasználásával összeszerelt automata öntözőrendszer kis valószínűséggel fog meghibásodni. Az ilyen meghibásodásokat okozhatja az, hogy például homok kerül a rendszerbe, elmaradt vagy nem megfelelően végezték el a téliesítést. Persze akadnak gyári hibás alkatrészek is, valamint az idő vasfoga sem kíméli a rendszert, vagyis elhasználódás és elöregedés miatt szükségessé válhat egy-egy alkatrész cseréje. Amikor az öntözőrendszer mágnesszelepe hibásodik meg, érdemes utánajárni, hogy mi lehet a hiba oka, hiszen nem biztos, hogy cserére szorul az alkatrész.
Milyen feladatot lát el a mágnesszelep?
A mágnesszelep az az alkatrész, amely az automata öntözőrendszer egyik legfontosabb része, nélküle manuálisan kellene szabályozni az öntözés időtartamát és a vízmennyiséget. Lényegében a mágnesszelep felel az automata öntözőrendszerben lévő víz munkájáért, vagyis beindítja és leállítja a vizet annak megfelelően, hogyan lett az automata öntözésvezérlőn az öntözés időtartama beállítva, illetve szabályozza a rendszeren átfolyó víz mennyiségét is. A mágnesszelep irányítását egy kar segítségével manuálisan is működtethetjük.
A mágnesszelep működése
A mágnesszelep az elektromágnesesség és a nyomáskiegyenlítés alapján működik. Két részből áll: egy külső mechanikus részből, vagyis házból és egy belső elektromos részből, melyet szolenoidnak hívunk. A szolenoidot áram működteti, ez teszi lehetővé, hogy a víz átfolyjon a szelepen.
Amikor a mágnesszelep zárt (alap) állapotban van, és vizet juttatunk a belsejébe, akkor a víznyomás nekifeszül a membránnak, és ez elzárja a víz útját, ugyanakkor a másik oldalon vasmag feszül pont akkora erővel a membránnak, mint a víz a másik felén. Mikor áramot kap a mágnesszelep szolenoid része, akkor a vasmag elmozdul, így szabad utat enged a víz előtt.
Hibás mágnesszelep az öntözőrendszerben
A mágnesszelep szolenoid része jellemzően akkor megy tönkre, ha télire elfelejtettük kikapcsolni az öntözőrendszer automatikáját, és az szárazon továbbra is működteti a mágnesszelepet. Ha csak az elektronika megy tönkre, megoldható, hogy a szolenoidot cseréljük ki a ház cseréje nélkül.
A mechanikus meghibásodások az elektronikainál jóval gyakoribbak, az esetek jelentős részében szennyeződések okozzák a problémát, mint például szennyezett víz vagy homok. Abban az esetben, ha nem zár a szelep, vagy zártan is átereszt, akkor a membránra rakódott szennyeződés okozza a gondot. Többnyire átmosással javítható, ha mégsem javul, ajánlott egy új mágnesszelepet beszerezni.
Hunter PGV-151 mágnesszelep
A Hunter PGV-151 mágnesszelep egy nagy teherbírású, megbízhatóan működő mágnesszelep. Kiváló minőségű, nagy szilárdságú PVC külső házzal, valamint erős membránnal és merev membrántámasztóval rendelkezik, 10 bar nyomásig ellenáll a víznyomás okozta meghibásodásoknak. Nagy igénybevételre tervezték, megbízhatósága mellett a hosszú élettartam garantált. Rendkívül könnyen kezelhető, belső kézi indítóval és vízmennyiség-szabályzóval szerelték fel. A szolenoid magja és a fedél csavarjai kiesés ellen biztosítottak, így nem kell tartani attól, hogy karbantartás közben elvész az alkatrész.
Amennyiben az öntözőrendszered mágnesszelepe meghibásodott, és egy új szelep vásárlását tervezed, vedd fel velünk a kapcsolatot, szívesen segítünk kiválasztani a rendszeredhez leginkább megfelelő mágnesszelepet.