Hogyan működik a mágnesszelep?
Gyakran használunk olyan eszközöket, amelyeknek a működéséről nem sokat tudunk. Ettől függetlenül tökéletesen működik az adott berendezés, mégis érdemes megismerni a mechanizmusát, hiszen így könnyebben elháríthatjuk a felmerülő problémákat. A mágnesszelep működéséről sem tudun...
Gyakran használunk olyan eszközöket, amelyeknek a működéséről nem sokat tudunk. Ettől függetlenül tökéletesen működik az adott berendezés, mégis érdemes megismerni a mechanizmusát, hiszen így könnyebben elháríthatjuk a felmerülő problémákat. A mágnesszelep működéséről sem tudunk sokat, pedig valójában nem bonyolult a mechanizmusa. Persze egy kis fizikai alapismeretre szükségünk lesz, hogy megértsük a szerkezet működését, de nem kell bonyolult szakkifejezéseket megtanulnunk hozzá.
A mágnesszelep működésének alapelvét a nyomáskiegyenlítés és az elektromágnesesség képezi. Ha kicsit részletesebben megnézzük, akkor felfedezhetünk egy membránt, amely elzárja a víz útját a szolenoid kamra bejáratánál. Zárt állapotban egy vasmag feszül neki a membránnak, amely ugyanakkora nyomást gyakorol a membránra, mint a víz, a membrán másik oldalán. Elektromosság hatására azonban a vasmag elmozdul az elektromágneses térben, így a megnyílik az út a víz előtt. Ha lekapcsoljuk az elektromos áramot, akkor egy erős rugó visszarántja a vasmagot az eredeti pozíciójába, és a membrán ismét elzárja a víz útját.
Láthatjuk tehát, hogy a mágnesszelep működése nem bonyolult, de annál praktikusabb. Az automata öntözőrendszerek telepítése során nélkülözhetetlen alkatrész a mágnesszelep, hiszen ez szabályozza az öntözés időtartamát, ezáltal a kijuttatott víz mennyiségét. A mágnesszelep természetesen kézzel is működtethető. Ez esetben egy kar elmozdításával nyithatjuk és zárhatjuk a szelepet. A mágnesszelep működésének megértése sok esetben segíthet a telepítés és a karbantartás során.