Hogyan történik a kicsi kertek tervezése? Mire érdemes figyelni?
A ház körüli környezet megtervezése nagyon izgalmas feladat, de vannak esetek, amikor mindez elég nagy fejtörést okozhat. A kicsi kertek tervezése például egyáltalán nem egyszerű, tekintve, hogy korlátozottak a lehet...
A ház körüli környezet megtervezése nagyon izgalmas feladat, de vannak esetek, amikor mindez elég nagy fejtörést okozhat. A kicsi kertek tervezése például egyáltalán nem egyszerű, tekintve, hogy korlátozottak a lehetőségeink.
A következő cikkben most azoknak szeretnénk kedvezni, akik ehhez hasonló kihívásokkal néznek szembe. Összegyűjtöttük a kiskertek építésének legfőbb szabályait, de arról is szó lesz, hogy milyen eszközökkel érdemes dolgozni. Tarts velem és hasznos tippekre lelhetsz bejegyzésünkben!
Tervezzünk okosan, valósítsuk meg okosan!
Nem is gondolnánk, hogy a kert jellege és mérete nagymértékben befolyásolja a tervezés valamennyi fázisát, így azt is, hogy milyen növényeket, milyen mennyiségben és hová helyezzünk. Kertészeti weboldalunkon mindent megtalálsz, ami segíthet kiépíteni a tökéletes kertecskét.
De kezdjük rögtön az elején! Mérjük fel a terepet, a konkrét méreteket! Legyünk tisztában a talaj adottságaival! Próbáljunk eljátszani a gondolattal, hogy mi fér bele és mi nem! Egy kicsi kert tervezése nem kis munkával jár, hiszen nem tudunk mindent megvalósítani, bármennyire is szeretnénk. Valószínűleg csak a növényeknek, virágoknak lesz hely. Ha ügyesek vagyunk, egy pici tavacska is elfér valahol és egy relaxációs rész, ami csak a miénk.
Kicsi kertek tervezése a megfelelő növények kíséretében
A kert éke a növényzet, persze ha kisebb területen kell gazdálkodnunk, akkor egy kicsit máshogy kell gondolkodnunk.
A kert határa felé közeledve érdemes egyre magasabb növésű sövényeket, bokrokat ültetni, ezek ugyanis egyrészt a kíváncsi szemek előli rejtőzködést is lehetővé teszik, másrészt így egyenletesebb és harmonikusabb lesz a látvány. A terebélyesebb növényekről ajánlott lemondani, hiszen előbb vagy utóbb úgy is meg kell tőlük szabadulni. Ide tartozik a cseresznyefa, a diófa, de a tűlevelű fenyő is.
Habár nehezebb a dolgunk, a változatosságról viszont így sem kell lemondanunk. A jó hír az, hogy valamennyi növénynek létezik törpe változata, ráadásul ott vannak még a sziklakerti növények, a bokor- vagy fatermetű növények is.
Díszíthetjük az ablakpárkányokat és a teraszt optimális méretű virágládákkal. A ültetés folyamata során speciális kerti eszközöket vethetünk be, mint amilyen a kesztyű vagy a kertészeti szerszámok többsége, az ásó, a gereblye, stb.
Minden más, amire figyelnünk kell
A növények ültetését a kert kialakításához mérten végezzük, a falak, a kerítés, a ház elhelyezkedését is számításba kell vennünk. Az ültetés egyébként a legtöbb növény esetében ugyanúgy történik, de érdemes az egyes típusok igényeinek utánanézni.
A talaj előkészítésében például a strapabíró ásó, míg az ültetés folyamatában a masszív ültetőlapát lesz a segítségünkre. A Truper lapátok 17 cm hosszú fejjel, ültetési mélység jelöléssel vannak ellátva, illetve 38 cm-es fanyéllel is rendelkeznek, így valamennyi kerti munkálat során helytállnak. Ne feledkezzünk meg az utómunkálatokról sem; a folyamatos gyomtalanításról és öntözésről!
Ajánlott a kerti szerszámok tárolásához egy külön kis helyiséget biztosítani, hogy bármikor elérhetők legyenek. Gondosan tervezzük meg a kerti tavacska és a terasz környékét is.
Remélem, hogy cikkemmel segíthettem neked egy kicsit abban, hogy a kicsike kerted is elnyerje legszebb formáját. Egy kis odafigyeléssel a lehető legtökéletesebb eredményt érheted el, mindenféle erőlködés nélkül!