Hogyan zajlik a gyümölcsfák öntözése?
A művelendő területek természeti adottságait nem áll az ember módjában megváltoztatni, mindig abból kell kihozni a legjobbat, ami adott. Így például a gyümölcsfák öntözésével is rá lehet bírni a növényeket, hogy sokkal jobb termést adjanak,...
A művelendő területek természeti adottságait nem áll az ember módjában megváltoztatni, mindig abból kell kihozni a legjobbat, ami adott. Így például a gyümölcsfák öntözésével is rá lehet bírni a növényeket, hogy sokkal jobb termést adjanak, mintha csak a természetes környezeti tényezőket aknáznánk ki.
A talajok eltérő vízháztartása
Azzal azért mindenki tisztában lehet, hogy a talajok szerkezete más és más. Pont ezért határozza meg az adott terület vízgazdálkodási tulajdonságait, amit megváltoztatni nem tudunk, de befolyásolni igen.
Gondoljunk arra, hogy napjainkban egyre gyakrabban fordulnak elő csapadékszegény, aszályos évszakok, ami alatt az öntözött ültetvények növényei sokkal kedvezőbb feltételekkel érlelhetik a maguk gyümölcseit. Magyarországon az öntözendő gyümölcsös ültetvények nagysága még igen csekély, pedig érdemes elgondolkodni azon, hogy mennyit számítana, ha a növények egyenletesen jutnának öntözővízhez.
Frissen telepített kontra idős gyümölcsösök
Általánosságban elmondható, hogy a frissen telepített gyümölcsösöket mindenképpen öntözni kell, hiszen a gyökér növekedését ezzel is elősegítjük. A fiatal fák gyökérzete még nem hatol elég mélyre, hogy állandó vizet tudjon felszívni a gyökérzóna.
Az idősebb növények - ide értendő a már több mint öt éve ültetett gyümölcsösök - öntözése felesleges, mert az ő gyökerük már kellően mélyre hatol ahhoz, hogy állandó nedvességet szívjon fel.
Hogyan zajlik a gyümölcsfák öntözése?
A gyümölcsfák szakszerű öntözéséhez napjainkban tő- és mikro-öntözőrendszereket használnak, néhány fontos szempontot észben tartva:
A legtöbb gyümölcsfa lombkoronáját tilos öntözni, mert érzékeny a nedvességre, betegségre, gombásodásra lesz hajlamos. Tehát a szórófejes öntözés kizárt!
Időben egyenletes öntözést javasolt biztosítani. Kerülendő a hirtelen túl nagy mennyiségű öntözés, mert ezzel például azt érhetjük el, hogy könnyen felreped a gyümölcs, a termés pedig rohadni kezd a fán. Ugyancsak vigyázzunk arra is, hogy a termésérés alatt ne csökkentsük a vízmennyiséget, mert előfordulhat, hogy az érés folyamatát akadályozzuk.
Augusztus végéhez közeledve szüneteltessük vagy csökkentsük az öntözést. Ez azért fontos szempont, mert a sokáig öntözött fa fiatal hajtásai nedvesek maradnak a téli fagy beálltáig, és könnyen elfagyhatnak a vékony kis ágacskák.
Az öntözési módszerek
Tehát a fák öntözéséhez a legjobb módszerek a tő- és a mikroöntözés. A tőöntözéssel könnyedén szabályozható az, hogy mekkora mennyiségű vizet juttatunk ki a gyümölcsfák tövéhez. Ebben egy speciális, csepegtető gomba lesz a segítségünkre.
A mikroöntözés vagy csepegtető öntözés esetében közvetlenül a fák törzsének legaljához juttatjuk el a vizet speciális csepegtetőtestek segítségével, oda, ahol már kezdődik a gyökérzóna. Mindkét módszer alkalmas arra, hogy a virágzás, termésnövekedés és a gyümölcsérlelés kiemelkedő időszakában biztosítsa a növényeket, hogy mindig tökéletes legyen a vízutánpótlás.
Ez azt jelenti, hogy a talaj vízkészlete, mely a növény számára hasznosítható, ne süllyedjen egy bizonyos százalék alá. Hogy mekkora ez a százalék, az minden gyümölcsfánál változó. Például az almafa kedveli a nedvességet, ugyanakkor az őszibarack nem szereti a magas víztartalmú talajt.
Mindent összevetve a folyamatos vízutánpótlás kifizetődő lesz, hiszen nem fog meglátszani a gyümölcsfákon a nyári vízhiány, nem korlátozódik sem a fák, sem a virágok, sem pedig a gyümölcsök fejlődése.
Kérdés esetén keress minket bizalommal, kollégáink állnak szíves rendelkezésedre!