Kötelező-e a vakondháló fektetése gyepesítéskor?
Füvesíteni szeretnéd a kerted, de mérlegelsz, hogy a vakondháló fektetése megéri-e, vagy inkább hagyd ki a lépést? Mai bejegyzésünkben szeretnénk arra rávilágítani, hogy miért lesz jobb neked és a gyepednek az, ha hallgatsz a belső hangra, ...
Füvesíteni szeretnéd a kerted, de mérlegelsz, hogy a vakondháló fektetése megéri-e, vagy inkább hagyd ki a lépést? Mai bejegyzésünkben szeretnénk arra rávilágítani, hogy miért lesz jobb neked és a gyepednek az, ha hallgatsz a belső hangra, és lefekteted a vakondhálót a gyepszőnyeg alá.
Miért is kell a vakond ellen védeni a gyepet?
Igazából nem ártalmas a vakond a gyepre nézve, mert nem ez a fő tápláléka. De! És ez egy akkora felkiáltójeles DE!, amit nem is lehet máshogy hangsúlyozni. Mert miről is van szó? A vakond a föld alatt él, ahol a napi tevékenysége nem csak abban merül ki, hogy alagutakat ás.
Mert miért teszi? Hogy a táplálékára "vadásszon", vagyis összeszedje a földben nyüzsgő lárvákat, pajorokat, bogarakat, férgeket, amik viszont ártalmasak is lehetnek a növényeinknek. Viszont az ásás következtében a vakond akaratlanul is kárt tehet a növények gyökereiben, megsértheti és ezáltal tönkreteheti azokat. Mindezek mellett van még egy nagyon nagy hibája a vakond jelenlétének: a vakondtúrás.
Azok az emberek, akik nagyon sok pénzt áldoznak arra, hogy csodaszép, üde zöld gyepszőnyeget hozzanak létre a kertjükben, finoman szólva is sikítófrászt kapnak attól, ha meglátják az első vakondtúrást. Miért? Mert az egy vakondtúrást általában több másik is követi...
Tehát akkor miért is fontos a vakondháló fektetése?
Mert távol tudja tartani a vakondot a gyeptől, így nem tehet kárt a gyökérzetben, és nem lesznek csúf vakondtúrások a szép, ápolt gyepen. A vakond ugyanis továbbra is járatokat fog ásni, és ki tudja, tán pont a te gyepszőnyeged alatt, de a járat ásása közben keletkezett törmeléket nem tudja kitúrni a föld felszínére addig, ameddig a vakondháló ott van.
De miért mindig a gyepet emlegetjük a vakondháló kapcsán?
Mert a veteményesekbe, virágágyásokba nagyon sok munka lenne vakondhálót lefektetni. Ezért van az, hogy leginkább a gyepvédelem kapcsán kerül elő a vakondháló, mint választható opció arra, hogy a kertünk füves része sokáig szép maradjon.
Hogyan zajlik a folyamat, mialatt kertépítés zajlik?
Mivel a vakondháló elhelyezése sok földmunkával jár, a legelső teljes kertátalakítás, kialakítás alkalmával már érdemes lefektetni, különben sokkal költségesebb lesz, ha utólag gondolnánk a vakond elleni védekezésre. Kialakíthatjuk az automata öntözőrendszert, majd ezt követi a vakondháló lefektetése az alapozó rétegre. Az egészséges gyep gyökere körülbelül 15 cm vastagságban foglalja el a földet, ezért a vakondhálót 5-15 cm mélyre érdemes lefektetni.
Tehát miután a vakondhálót lefektettük, rögzítsük U szöggel vagy erre a célra kifejlesztett tüskével, körülbelül 1-1,5 méterenként. Azért fontos rögzíteni, nehogy elmozduljon a további földmunkálatok során, ezzel utat engedve a vakondnak, hiszen így meg fogja találni a réseket. Erre mehet az a földréteg, amire helyezhetünk geotextíliát, megakadályozva ezzel a gyomnövények burjánzását. Majd lefektethetjük a gyepszőnyeget is, ami gyökeret verhet anélkül, hogy a vakond bármi kárt tenne benne.
Ne feledjétek, elég csak egyszer költeni a vakondhálóra, ezt pedig hosszú távon meg fogja hálálni a fű, amely gondos kezek alatt szép zölden fog virítani a kertünkben.
Mindent összevetve több előnnyel jár, ha beruházunk a vakondhálóba, mintha kihagynánk a lépést. Amennyiben nem szeretnél magad vesződni a kerti felújítási, tervezési vagy kivitelezési munkálatokkal, keress minket bizalommal!