A KPE cső és idomok szerelése
Akik az öntözéstechnikával foglalkoznak azok tudják, milyen fontos, hogy jó munkát végezzünk a KPE cső és idomok szerelésében. Szerencsére, illetve pontosabban a technológiai fejlődésnek köszönhetően ez az eszköz nem tartozik a bonyolult módon összeszerelhető elemek közé, mégis úgy gondoljuk, hogy szükség lehet egy kisebb útmutatásra.
Mi a KPE cső?
Egészen pontosan K.P.E. cső, hiszen ez egy mozaikszó, ami utal a cső anyagának az összetételére, vagyis arra, hogy a cső anyaga: kemény polietilén, vagyis egyfajta műanyag. Ezek a könnyen és gyorsan összeszerelhető csövek használatosak a mezőgazdasági öntözőberendezéseknél is. Ha ezt tudjuk, akkor a műszaki hátterével is tisztában kell lennünk, vagyis azzal, hogy a cső anyaga a kemény polietilén nagy sűrűségű, nagy szakítószilárdságú, és a cső átmérője és falvastagsága fogja meghatározni, hogy mekkora víznyomást bír el. További előny, hogy ezek a csövek anyagukból kifolyólag nem korrodálódnak és emiatt hosszú az élettartamuk.
Hol alkalmazzák a KPE csöveket?
Mivel igen kiváló anyag, ezért sok felhasználási területe ismert: épületgépészetben, gáz- és vízvezetékek szerelésénél. A mi szempontunkból most a mezőgazdasági öntözéstechnikai felhasználásra szeretnénk fektetni a hangsúlyt. Ilyen KPE csőrendszereket lehet választani, ha a gyümölcsös öntözését szeretnénk öntözőberendezéssel megoldani.
KPE idomok szerelése
Elsősorban kültéri használatra fejlesztették ki, de napjainkban a felhasználás helyszínei igen kibővültek. A gyorsan, könnyedén összeszerelhető csöveket 100 méteres standard tekercsben is meg lehet vásárolni webáruházunkban, de ha éppen kisebb méretre lenne szükség, akkor az is megoldható. Ha mégis tekercset vásárolunk, akkor annak szállítása, valamint későbbi mozgatása is könnyebb.
Nagyon kedvelt használati eszköz a mezőgazdaságban, mert rugalmas és változatos kötéstechnikával lehet szerelni, miközben a visszabontása és átépítése is egyszerű. Ezek mellett korrózió és vízkőálló.
A KPE csöveket, melyeknek nagyobb az átmérője, össze is lehet hegeszteni elektromos hegesztőberendezések segítségével. A mezőgazdasági öntözőberendezéseknél azonban mechanikai kötéseket alkalmaznak szorítógyűrűs csőkötő idomokkal. Ezek a csőkötő idomok készülnek a nagyobb rugalmasság elérése céljából. Akárcsak a KPE csövek, az idomok is széles méretválasztékban kaphatóak, sőt! A különböző geometriai elemek lehetővé teszik a még szélesebb alkalmazást.
A KPE idomok szereléséhez tehát szükségünk van:
- KPE csövekre,
- PP idomokra
- Szükséges célszerszámokra.
A vásárlónak annyit kell megfontolni, hogy milyen árkategóriában gondolkozik. Érdemes tudni, hogy a különböző árszintek ez esetben is azt jelölik, hogy a termék műszaki minősége milyen. A magasabb árfekvésű elemek jobb műszaki színvonalat képviselnek, rugalmasabbak és ellenállóbbak, vagyis arra terveztettek, hogy a külső és belső fokozott igénybevételnek ellenálljanak!
Például a KPE jó minőségű gyorskötőinél nem kell teljesen lecsavarni a hollandit, hanem a gyűrűk és az idomok esetében egy-egy menetszámot kell csak lazítani. Ezt követően a csővéget a komplett idomba betolva csak vissza kell tekerni a hollandit a testen. Gyors, biztosabb szerelést tesz lehetővé ez a fejlesztés.
Ha kevésbé innovatív megoldású, olcsóbb kategória mellett döntünk, akkor a hollandit teljesen le kell csavarni a csőtestről, majd külön-külön rá kell húzni a hollandit, a gyűrűket és az idomot. Ennek az a veszélye, hogy darabokra eshet az idom.