KPE idomok, amikre illik odafigyelnünk
Öntözőrendszer kiépítésénél, sok olyan dolog van, amit hajlamosak vagyunk kevesebb figyelemmel kísérni, mondván, hogy az nem annyira fontos. Tipikusan ilyen helyzet áll elő, a...
Öntözőrendszer kiépítésénél, sok olyan dolog van, amit hajlamosak vagyunk kevesebb figyelemmel kísérni, mondván, hogy az nem annyira fontos. Tipikusan ilyen helyzet áll elő, a kpe idomok kiválasztásánál, hisz ez az egyszerű eszköz fontosságában látszatra eltörpül egy szivattyú, a csövek és más öntözéstechnikai eszközök mellett. De ez csak a látszat, amit jól teszünk, ha átértékelünk magunkban. A kpe idomok kiválasztásánál lehetőleg ne igyekezzünk spórolni, hiszen eleve nem nagy összegbe kerül egy-egy darab, így ha minőséget választunk, a végösszeg akkor sem lesz csillagászati. Ha viszont ezt nem tartjuk szem előtt, könnyen érhetnek olyan meglepetések, amelyek a későbbiekben több pénzt vesznek ki a zsebünkből.
Egy hosszabb, bonyolultabb öntözőrendszer kiépítésénél a kpe idomok általában nagy darabszámban szerepelnek. Átmenet, könyök, záró idom, akár több száz darabot is felhasználhatunk belőle. Gondoljuk csak végig: ha a gyengébb minőséget választjuk, ugyan megtakarítunk pár forintot, de elég egy repedés és a víznyomás máris szétveti a kpe idomok valamelyikét, ami egyszerre több nagy gond forrása is lehet. Ömlik a víz az öntözött területre vagy éppen mellé, a cső sérülhet, időt, pénzt veszítünk, amíg helyrehozzuk a gondot, ami persze bármikor megismétlődhet, hisz a többi darab minőségében sem lehetünk biztosak. Ha csupán egy ilyen helyzetet képzelünk el, máris kétszer meggondoljuk, hogy mit is válasszunk az öntözőrendszer kiépítésénél. Nincs olyan, hogy kevésbé fontos alkatrész, a minőségnek pedig egyenletesnek kell lennie, hogy biztos legyen az eredmény.