A KPE idomok szerepe az öntözőrendszerekben
A melegebb idő közeledtével egyre többekben felmerülhet az igény, hogy az idei évben ne a slaggal locsolással töltsenek órákat a kertben, hanem a sokkal hatékonyabb és gazdaságosabb automata öntözést válasszák helyette. Ilyenkor a legtöbben elkezdenek t...
A melegebb idő közeledtével egyre többekben felmerülhet az igény, hogy az idei évben ne a slaggal locsolással töltsenek órákat a kertben, hanem a sokkal hatékonyabb és gazdaságosabb automata öntözést válasszák helyette. Ilyenkor a legtöbben elkezdenek tervezgetni, hogy milyen rendszert és hogyan építsenek ki, de egyvalamiről a tervezésnél általában kevés szó esik, mégpedig a KPE idomokról.
Mi a szerepük a KPE idomoknak?
Méltatlanul keveset foglalkozunk az öntözőrendszer tervezése során a KPE idomokkal, pedig ezek nélkül nem tudnánk létrehozni a megfelelő rendszert. A KPE idomok ugyanis azok az apró alkotórészek, melyek segítségével gyorsan összeilleszthető az egész rendszer.
Ezekkel a nélkülözhetetlen kellékekkel lehet megvalósítani az elágazásokat, a toldásokat, az összekötéseket és a lezárásokat is. Az idomok különféle alakjának köszönhetően a csővezeték útját a megfelelő irányba terelhetjük, hiszen egy derékszögű elfordulást nyilván nem úgy oldunk meg, hogy a KPE csövet 90 fokban megtörjük, hanem egy KPE könyök felhasználásával eszközöljük az elhajlást.
Honnan lehet tudni, hogy milyen KPE idomra van szükségünk?
Minden KPE idomnak megvan a maga funkciója, ennek alapján ajánlott a beszerzésük is.
Egy KPE könyök segítségével a fent is említett módon a csövek futásának irányán tudunk változtatni. A T idom a leágazásokhoz szükséges, az átmenet a különböző típusú alkotórészek csatlakoztatására szolgál, a KPE záró idomoknak pedig értelemszerűen a leágazások lezárásánál vesszük hasznát.
Ha tudjuk, hogy melyik idom mire való, akkor már a tervezésnél is tudunk számolni vele, hogy vélhetően mennyi KPE idomra lesz szükségünk az öntözőrendszer megépítéséhez.
Az öntözőrendszer tervezésének lépései
Nagy területek öntözésének tervezéséhez laikusként ne álljunk neki, inkább bízzuk a feladatot profi szakemberekre, hiszen csak így biztosítható, hogy a rendszerünk működőképes és gazdaságos kialakítású legyen. Ugyanakkor kisebb részek, esetleg egy konyhakert öntözőrendszerének kialakításában akár mi is jeleskedhetünk, ehhez mindössze csak néhány dolgot kell figyelembe vennünk.
Első lépésben papíron ceruzával rajzoljuk meg a kert alaprajzát, ne felejtsük el felírni a méreteket sem.
Második lépés, hogy tervezzük meg, merre fognak kanyarogni az öntözőrendszerünk csövei. Itt ügyeljünk arra, hogy a lehető legegyszerűbb rendszert próbáljuk megtervezni minimális számú leágazással, hiszen egy egyszerűbb rendszer nem megy olyan könnyen tönkre, mint egy bonyolultabb.
Harmadik lépésben határozzuk meg, hogy az egyes zónákban milyen öntözési technikát fogunk alkalmazni. Vegyük figyelembe azt a szabályt, hogy egy zónán belül csak azonos öntözési technikát szabad alkalmazni (pl. különböző elven működő szórófejek sem javasoltak ugyanazon a zónán belül).
A tervezés utolsó fázisa, hogy összeírjuk, miből, mennyit kell vásárolni. A csövek, a szórófejek és a szivattyú mellett ne feledkezzünk meg a KPE idomokról sem. Ugyanakkor ajánlott még szűrőt és a csövek rögzítéséhez rögzítő tüskéket beszerezni.
Amennyiben te is öntözőrendszer kiépítését tervezed, és szükséged van jó minőségű alkatrészekre, vagy segítséget kérnél a tervezéshez és kivitelezéshez egyaránt, keress minket elérhetőségeinken!