Mágnesszelepek
A mágnesszelep az öntözőrendszer automatikus működéséhez szükséges. Körökre, zónákra osztja fel az öntözőrendszert. Minden körhöz külön mágnesszelepre van szükség. Fontos, hogy egy körre csak azonos típusú szórófejeket s...
A mágnesszelep az öntözőrendszer automatikus működéséhez szükséges. Körökre, zónákra osztja fel az öntözőrendszert. Minden körhöz külön mágnesszelepre van szükség. Fontos, hogy egy körre csak azonos típusú szórófejeket szabad beépíteni. Nem tehetünk ugyan azon körre spray-s és rotoros szórófejeket.
Az öntözőrendszer mágnesszelepeinek számát az öntözési körök száma és azok körönkénti vízmennyiség kiszámítása után határozzuk meg.
A mágnesszelepek automata nyitását, zárását egy automata öntözésvezérlő szabályozza. A mágnesszelepek két fő részből állnak. Az egyik maga a vízhálózatra kötött (menetes) általában PVC házból álló szeleptest. Ebben van egy úgynevezett membrán, ami a nyitást, zárást végzi. Ezek a mágnesszelepek alaphelyzetben zárt állapotúak. Ez azt jelenti, hogy addig, amíg nem nyitjuk ki a szelepet elektromos áram segítségével, addig zárva marad, így alapesetben nem engedi át a vizet. A nyitást a szeleptestbe csavart úgynevezett szolenoid végzi. A szolenoid egy mágnes tekercs, amiben egy fémtest elektromos áram hatására meghúz egy kis méretű membránt. Ez a behúzás hatására vezérlő vizet enged a szeleptest membrán másik oldalára és megemeli azt. Ennek hatására megindul a vízáramlás kinyit a mágnesszelep. Ha elvesszük az áramot a szolenoidról lezárja a vezérlővizet, ezáltal lezár a membrán és elzár a mágnesszelep.
A mágnesszelepeken található szolenoidok gyárilag 24V (AC) váltó árammal működnek. De cserélhetőek 9V ( DC ) egyenáramú szolenoidra is, ha elemmel működő vezérlőt kell használnunk.