Mit tegyünk a szökőkút szivattyúval télen?
Ez egy igen fontos kérdés, hiszen a búvárpompákhoz és egyéb szivattyúkhoz hasonlóan, a szökőkút szivattyú szerkezetében is komoly károkat tehet a fagy. Ezért semmi esetre sem szabad kint hagyni a téli hónapokban ezt a szerkezetet. Ilyen időben úgysem működtetjük a szökőkút sziv...
Ez egy igen fontos kérdés, hiszen a búvárpompákhoz és egyéb szivattyúkhoz hasonlóan, a szökőkút szivattyú szerkezetében is komoly károkat tehet a fagy. Ezért semmi esetre sem szabad kint hagyni a téli hónapokban ezt a szerkezetet. Ilyen időben úgysem működtetjük a szökőkút szivattyút, hiszen a tó vize nagy eséllyel befagy a leghidegebb napokon. Így felesleges lenne üzembe helyezni. De nem is szabad a tóban hagyni, hiszen a jég szétrepesztheti a berendezést. Ezért a kerti tó téliesítése során a szökőkút szivattyú elhelyezéséről is gondoskodni kell.
A tóból való kiemelés során, fontos a tökéletes víztelenítése a szerkezetnek. Ezt egy kompresszor segítségével is megtehetjük, ha biztosra akarunk menni. A szökőkút szivattyú víztelenítése és megtisztítása után egy fagymentes helyet kell keresni a számára, ahol egy vízzel telt edényben tárolhatjuk a következő tavaszig. Ilyenkor elvégezhetjük a karbantartási feladatokat is, és szükség esetén a javításokat is, hogy tavasszal gond nélkül üzembe helyezhessük a berendezést. Mélyebb kerti tavak esetén, amelyekben halak is élnek, nem feltétlen szükséges eltávolítani a szökőkút szivattyút, hiszen a víz mélyebb rétege nem fog befagyni.
Ilyenkor még hasznos is lehet a téli üzemeltetése, hiszen ezzel megakadályozhatjuk a tó felszínének teljes befagyását. Ilyen esetben a szökőkút szivattyút a tófelszín alatt, szórófej nélkül kell üzemeltetni. Így marad egy természetes lék a tó felszínén, amelyen keresztül megoldhatjuk a halak táplálását, és a gázcsere is könnyebben lejátszódhat!