Ne tartson sokáig az öntözőrendszer karbantartása, de légy alapos!
Amikor kiépül egy automata öntözőrendszer, arra gondolunk, hogy nekünk már az égvilágon semmi dolgunk nem lesz, nyugodtan hátradőlhetünk. Ez azonban csak részben igaz. Az öntözőrendszer karbantartása ugyanis a mi feladatunk, nem fogja a r...
Amikor kiépül egy automata öntözőrendszer, arra gondolunk, hogy nekünk már az égvilágon semmi dolgunk nem lesz, nyugodtan hátradőlhetünk. Ez azonban csak részben igaz. Az öntözőrendszer karbantartása ugyanis a mi feladatunk, nem fogja a rendszer elvégezni helyettünk az ellenőrzést.
Ha odafigyelünk arra, hogy ezt rendszeresen beiktassuk teendőink közé, azzal megnövelhetjük a rendszer élettartamát is. A következő bejegyzésben most arról lesz szó, hogy hogyan is lássunk neki a munkának.
Öntözőrendszer karbantartása - Miért fontos?
Minden egyes nyáron egyre rosszabb a kánikula, és ezt nemcsak mi viseljük nehezen, hanem a növények is. Eltolódtak az évszakok, és bizony igen hosszú nyarakkal kell szembenéznünk. Éppen ezért nekünk kell gondoskodnunk a körülöttünk lévő élőlényekről, a díszkertekről, a gyepről és a veteményesről. Automata öntözéstechnikai kínálatunkban minden szükséges eszköz megtalálható ahhoz, hogy ezt megtehessük.
Ha már megvan a rendszer, az fél siker, viszont időnként ellenőrizni kell az állapotát. A meghibásodott, sérült alkatrészeket érdemes azonnal kicserélni, hiszen így nem merülnek fel további problémák a rendszeren belül.
A komplexitás “átka”
Habár elég ritkán fedezhetünk fel komolyabb hibákat, ha jól lett kiépítve az öntözőrendszer, azonban ez is előfordulhat. Egy ilyen rendszer sok-sok alkatrészből áll, és ezek között számos darab rendkívül sérülékeny. Nekünk is van némi szerepünk abban, hogy megóvjuk őket a külső hatásoktól. De mit értünk ezalatt?
A vezérlőegységek például tönkremehetnek idővel, hiszen minél összetettebb egy berendezés, annál nagyobb az esélye annak, hogy problémát észlelünk a működése során. Szerencsére öntözéstechnikai webáruházunk hasznos tippekkel segít abban, hogy hogyan végezd az ellenőrzést.
Mire kell figyelnünk a karbantartás alatt?
Biztosan kíváncsi vagy arra, hogy valójában mit is takar a karbantartás, de mi sem egyszerűbb ennél. A lényeg, hogy mindent alaposan nézzünk át.
Kezdjük a csövekkel, amelyeket úgy gyártottak le, hogy hosszú éveken át szolgáljanak minket, viszont nem árt egy-egy gyors check, hogy nincs-e rajtuk sérülés. Sajnos a kert művelése közben is könnyen megsérülhetnek. Érdemes már az első vásárlás során minőségi, PE csövet beszerezni, ami nemcsak strapabíró, de hajlékony is. Ezeket valószínűleg sokkal ritkábban kell majd cserélgetni.
Aztán ott vannak az összekötő alkatrészek és kiegészítők, az idomok, amelyekkel hasonló lehet a helyzet.
Tehát, miről szóljon az ellenőrzés?
Arról, hogy egyesével átvizsgálunk minden kicsi és nagy alkatrészt. A karbantartás egyáltalán nem egy bonyolult tevékenység, s ajánlott évente egy-két alkalommal elvégezni. A gyakoriság attól is függ, hogy mennyire rendszeresen használjuk a rendszert.
Ha valamilyen okból kifolyólag intenzívebb alkalmazást igényel, akkor még ennél gyakrabban is ellenőrizhetjük, hogy minden hibátlan állapotban van-e. Így megelőzhető a meghibásodás, ugyanakkor a vízgazdálkodás szempontjából szintén előnyös lehet. Az időben felfedezett problémák javítási költségei sokkal alacsonyabbak lehetnek, szóval megkímélhetjük a pénztárcánkat nagyobb kiadásoktól.
Az öntözőrendszer karbantartása a te és a rendszered érdekét egyaránt szolgálja, ezért ne hagyd ki ezt a lényeges feladatot! Hidd el, jobb megelőzni a nagyobb bajt!