Önfelszívó szivattyú működése - lássuk a technikát!
A víz vagy más folyadék szivattyúzásához mindig beszerezhetünk egy jó szivattyút. Az azonban már egyáltalán nem mindegy, hogy az egyes szituációkban milyen típusú szivattyút használunk. Néhány ...
A víz vagy más folyadék szivattyúzásához mindig beszerezhetünk egy jó szivattyút. Az azonban már egyáltalán nem mindegy, hogy az egyes szituációkban milyen típusú szivattyút használunk. Néhány darab különleges technológiával és működési elvvel van megáldva. A következő pár sorban most mindent megtudhatsz az önfelszívó szivattyú működése kapcsán!
Szivattyú; ami kisegít a ház körül
Napjainkban eléggé széles körben kerülnek alkalmazásra a különféle ház körüli, otthoni munkálatokra ideális szivattyúk. Egyáltalán nem meglepő az sem, hogy ezen szivattyúk jelentős részét az ún. önfelszívó szivattyúk teszik ki.
Nos, ez csak egy típus a sok közül, de valójában már az önfelszívó szivattyúk csoportján belül is több különböző változat ismert. A ház körül és a kertekben például a JET rendszerű vagy az elektromos önfelszívó szivattyúk a legnépszerűbbek. Míg az ipari területeken inkább a centrifugálszivattyúk vagy a SIHI rendszerű, oldalcsatornás önfelszívó szivattyúk használatosabbak.
Ez most így elsőre talán sok lehet, ha még “új vagy” a terepen, de szerencsére az öntözéstechnikával foglalkozó weboldalunkon minden kérdésedre választ kapsz. Így ne habozz körülnézni, ha egyéb dolgokra is kíváncsi vagy!
Az önfelszívó szivattyú működése
Tudtad, hogy a hagyományos önfelszívó szivattyúk 7-8 méteres mélységből képesek felszívni a vizet? Ez így igaz. De a JET rendszerű változatok felszívóképessége már 9 méteres is lehet! Ebből is látszik, hogy sokkal professzionálisabbak a hagyományos típusokkal szemben!
Az ilyen szivattyúk egy ún. járókeréken és egy venturi csövön át visszafecskendezik a vizet és gyakorlatilag kidolgozzák a vízből a levegőt. Ilyenkor kialakul egyfajta nyomáskülönbség, s a visszaforgatás és a felszívott nyomás egyesülésével erősödik a szivattyú nyomásteljesítménye.
Amennyiben fontolgatod a szivattyú alkalmazását, akkor speciális szivattyú kínálatunk segít döntést hozni és a számodra legmegfelelőbb szivattyút kiválasztani!
Szivattyú kiválasztásának szempontjai
Minden szivattyú kiválasztása esetében a legfontosabb kérdés az, hogy milyen célra szeretnénk használni azt. A legtöbb önfelszívó szivattyú a fúrt és ásott kutakból való víz kinyerésére, öntözőrendszerek táplálására alkalmas.
Vásárlás előtt érdemes tájékozódni még a teljesítményről, az emelőmagasságról, a maximum szívómélységről és a szállított vízmennyiségről is.
Egy jó önfelszívó szivattyú jól hasznosítható ezen területeken, ráadásul speciális kialakításuknak köszönhetően hosszú távon szolgálnak majd minket. Természetesen ez csak akkor igaz, ha rendeltetésszerűen használjuk őket. Ehhez most kapsz tőlünk néhány hasznos tippet is!
Otthoni szivattyúzási tippek
Egyes szivattyútípusok, mint amilyenek a JET rendszerű darabok is, különös odafigyelést igényelnek. Ezt a szakértelmet néhány hasznos tipp segítségével te is elsajátíthatod!
Fontos például, hogy otthoni környezetben minden önfelszívó szivattyúhoz szükséges a lábszelep használata. Aztán az sem utolsó, hogy a szivattyút mindig töltsd fel vízzel, a feltöltő csavar segítségével! A feltöltés során a szívóág se maradjon ki! Kerüld a szívóoldali szűrő alkalmazását, hiszen egy ilyen szivattyú szívóoldali fojtása nagy károkat okozhat!
A szivattyút mindenképpen zárt helyre érdemes telepíteni, ahol az időjárási körülményektől kellően védve van!