Rövid leírás a csepegtető öntözés elemeiről
Már többször volt szó a csepegtető öntözése elemeinek használatáról, de részletesen még nem került kifejtésre, hogy mely komponens pontosan mire is használható. Tételezzük fel, hogy most kerül kiépítésre a csepegtető öntözőrendszer egy adott kertben, lássuk pon...
Már többször volt szó a csepegtető öntözése elemeinek használatáról, de részletesen még nem került kifejtésre, hogy mely komponens pontosan mire is használható. Tételezzük fel, hogy most kerül kiépítésre a csepegtető öntözőrendszer egy adott kertben, lássuk pontosan a részleteket!
Mivel indul a csepegtető öntözőrendszer kiépítése?
Mint minden öntözőrendszerhez, a csepegtető öntözőrendszernél is elengedhetetlen egy jól felvázolt és átgondolt terv. A tervhez az alábbi kérdéseket kell átgondolni:
- Pontosan milyen növényekhez kell kialakítani a csepegtető öntözést?
- Milyen a terület mikroklímája?
- Mekkora mértékű területrendezés szükségeltetik a kialakítás során?
- Mekkora lesz a vízbázis, ami ellátja vízzel a területet? Honnan származik és ezáltal milyen minőségű a víz?
- Milyen a talaj típusa? Ez határozza meg a csepegtető testek nagyságát!
- Mekkora lesz a rendszer, és az mennyi elemet fog tartalmazni?
- Milyen irányba fektessük le a csepegtető csöveket?
- Milyen elemeket kell beszerezni egy erre alkalmas webáruházból?
- Lehetséges-e a későbbi bővítés?
Lássuk részletesen, hogy milyen elemei is vannak a csepegtető öntözőrendszernek!
A csepegtető cső egy merev falú csőrendszer, míg a csepegtető szalag lényegében üresen egy lapos, hosszú nejlon. Ezen a különbségen kívül még érdemes azt is megemlíteni, hogy a kidolgozásában, ezáltal a víz adagolásában is felfedezhetők a különbségek.
A csepegtető szalag esetében egy csepegtető helyen egyetlen egy lyuk található, míg a cső esetében egy csepegtető helyen több, egyes modelleknél minimum 2-3 lyuk is van.A csepegtető nyílások és így a csepegtetőtestek különböző távolságban helyezkedhetnek el.
Attól függően, hogy milyen növényhez szeretnénk kialakítani a rendszert, megfontolandó a választás. A jó minőségű csepegtető cső vagy szalag UV-álló anyagból készül, mert az igényes gyártók pontosan tudják, hogy a napsütés erősen igénybe fogja venni az anyagot.
Geotextília, amely eloszlatja az adott területen a vizet
A talaj vízmegtartó képességétől fog függni, hogy szükséges-e a kialakítás során ez a kellék. Nagyon hasznos találmány, hiszen kiegészíti a talaj természetes vízmegtartó képességét. Kiváló, ha igényes gyepfelületet szeretnénk kialakítani.
Vezérlőegység
Minden automata öntözőberendezés lelke a vezérlőegység. Kivitelezésüket tekintve falra szerelhető kivitelezésben vagy szelepdobozba is építhető.
Szelep
A szelepek indítják el a vizet a csepegtető csőben vagy szalagban. Ahány hidrológiai kört alakítunk ki a csepegtető öntözőrendszerben, mindegyik indításáért egy szelep lesz a felelős.
Szűrő
Csepegtető csöves rendszereknél érdemes szűrni a vizet, hogy zavartalanul működjön az öntözés. A szűrő fizikai szennyeződések szűrésére alkalmas. A csepegtető öntözés esetében a fizikai szennyeződések kiszűrése elengedhetetlen, ha azt akarjuk, hogy a locsolás minden növénynél célt érjen. A csepegtetőtestek ugyanis közvetlenül a növény gyökeréhez juttatják el a vizet, azonban ha eltömődik, a növény nem juthat elegendő öntözővízhez.
Csepegtetőtest, vagy csepegtető gomba
Használatával jut el pontosan a gyökérzónához a víz.
A csepegtető öntözés elemeinek kifogástalan működéséhez elengedhetetlen, hogy jó minőségű termékeket vásárolj. Akár te alakítod ki a csepegtetésre alkalmas öntözőberendezést, akár szakember segítségét kéred, a minőségi termékeket webáruházunkban is megvásárolhatod.