Röviden a paprika csepegtető öntözéséről
Sajnos éghajlatunk csapadékmennyisége nem a legmegfelelőbb növénytermesztéshez, ezért gondoskodnunk kell arról, hogy a növényeink megfelelő mennyiségű vízhez jussanak. Persze nem minden növény vízigénye egyforma, ezért utána kell járni, hog...
Sajnos éghajlatunk csapadékmennyisége nem a legmegfelelőbb növénytermesztéshez, ezért gondoskodnunk kell arról, hogy a növényeink megfelelő mennyiségű vízhez jussanak. Persze nem minden növény vízigénye egyforma, ezért utána kell járni, hogy amit éppen termeszteni szeretnénk, milyen igényekkel rendelkezik. Az alábbiakban a paprika csepegtető öntözéséhez adunk egy kis segítséget.
Mi a csepegtető öntözés, és milyen előnyei vannak?
A csepegtető öntözési rendszer lényege, hogy kifejezetten oda és csak annyi vizet juttatunk, ahova és amennyit szeretnénk. Ez egy hatalmas előny a locsolócsővel való öntözéssel szemben, hiszen a slaggal történő locsolás nem tesz jót a talajnak: többek között tápanyagveszteséget okoz és rombolja a termőföldet. Ráadásul így a növényeink is kevesebb folyadékhoz jutnak, mintha csepegtetve, koncentráltan a növény gyökereihez juttatnánk az éltető vizet.
Másik nagy előnye a csepegtető öntözésnek, hogy mivel valóban csak a szükséges mennyiségű vízzel öntözünk, így nem lesz olyan magas a vízszámla, mintha slaggal locsolnánk naponta a kertet. Ugyanakkor ne felejtsük el azt sem, hogy a legtöbb növény a kis mennyiségben és gyakran érkező vizet kedveli, a locsolócső pedig egyik kritériumnak sem felel meg.
A paprika csepegtető öntözése
A kertészek a paprika öntözésére leginkább a csepegtető öntözést javasolják. A palánták elültetésekor körülbelül 20 mm-es vízadagot szükséges kijuttatni a felületre, majd 10-12 napig nem kell öntözni. Ez után annak megfelelően szükséges az öntözés gyakoriságát megszabni, hogy milyenek a hő- és a fényviszonyok.
Általánosságban elmondható, hogy május végéig 30 mm-es vízadagokkal heti egyszer elég öntözni, majd a meleg hónapok beköszöntével válik indokolttá a heti kétszeri öntözés. Öntözés után a talaj felszínének hamar fel kell száradnia, ezért amennyiben lehetséges, és a növény mérete lehetővé teszi, öntözés után mindig lazítsuk kicsit fel a talajt.
A csepegtető rendszer kiépítése
Első lépésben papíron tervezzük meg a leendő öntözőrendszerünk kialakítását. Törekedjünk minél egyszerűbb rendszerre, hiszen egy kevésbé bonyolult szerkezet jóval kevesebb meghibásodási lehetőséggel rendelkezik. Amennyiben lehetséges, próbáljuk megoldani úgy, hogy egy fővezetékünk legyen szükséges mennyiségű leágazással, teljesen felesleges túlbonyolítani.
Miután végeztünk a tervezéssel, számoljuk össze, hogy az egyes alkotórészekből mennyire van szükségünk. Fontos kiemelni, hogy minőségi anyagokkal dolgozzunk, hiszen csak így biztosítható, hogy a kiépített öntözőrendszerünk hosszú távon is használható maradjon. A fővezeték lehetőleg egy nagyobb átmérőjű hengeres cső legyen, minél nagyobb a kertünk, annál vastagabb csövet válasszunk.
A csepegtető csöveket kétféleképpen lehet a gerincvezetékre csatlakoztatni: T-idomokkal vagy megcsapoló hidakkal. Szűrőt mindenképp ajánlott felszerelni, mert a szennyeződések eltömíthetik a csepegtető elemeket, így használhatatlanná válik a rendszerünk. A leágazásokat rögzítsük rögzítő tüskékkel, a végekre szereljünk végdugót, végül pedig a fővezetéket csatlakoztassuk a vízforrásra. Egy ilyen rendszer kiépítésével a paprika csepegtető öntözése nem jelenthet többé gondot.
Amennyiben csepegtető rendszert szeretnél kiépíteni, várjuk megkeresésed elérhetőségeink egyikén, állunk rendelkezésedre.