A sprinkler típusai és működése
Napjainkban az öntözőrendszerek szerepe jelentősen megnőtt. Egyrészt azért van szükség rájuk, mert a nyarak egyre szárazabbak és hosszabbak, ezért a növények vízellátását mesterségesen kell pótolnunk. Másrészt egyre gyakrabban láthatunk a családi házak udvarán szépen nyírt pázs...
Napjainkban az öntözőrendszerek szerepe jelentősen megnőtt. Egyrészt azért van szükség rájuk, mert a nyarak egyre szárazabbak és hosszabbak, ezért a növények vízellátását mesterségesen kell pótolnunk. Másrészt egyre gyakrabban láthatunk a családi házak udvarán szépen nyírt pázsitot és dekoratív díszkerteket. Ezek ápolása rengeteg időt igényel, de így legalább az öntözés automatizálható.
A sprinkler nagyon fontos szerepet játszik az automata öntözőrendszerek felépítésében, ugyanis ezek a szerkezetek juttatják el a vizet a növényekhez. A szórófejek típusai nagyon változatosak lehetnek. Vannak olyan sprinklerek, amelyek 360° szögben szórják a vizet, másoknál beállítható bármilyen szög, így csak bizonyos irányokba fognak öntözni. De a telepítésük módja szerint is megkülönböztethetők ezek az eszközök. A sportpályákon, parkokban és általában a gyepek öntözéséhez olyan sprinkler modellre lesz szükségünk, amelyek a talajba süllyeszthetők. Onnan különböző mértékbe emelkedhetnek ki ezek a szórófejek, így az öntözés hatótávolsága is változó lehet.
Egy családi ház udvarán, a pázsit vízellátásához nincs szükség nagy hatótávolságra, azonban egy sportpályán vagy egy városi parkban, már annál inkább. Vannak azonban olyan sprinklerek is, amelyeket nem a talajba telepítenek, hanem fentről lógatnak le. Az ilyen megoldásokat többnyire üvegházakban és palántanevelő fólia sátrakban alkalmazzák. A sprinklerek igen hatékonyan juttatják ki a vizet az adott területre, ugyanakkor gazdaságos is a használatuk, hiszen így sokkal kevesebb vízre lesz szükség.