A szántóföldi mikroszórófejes öntözés
Napjaink vízkészlet gazdálkodása szükségessé teszi, hogy egyre korszerűbb öntözőrendszereket fejlesszenek a víz- és energiatakarékosság jegyében. Ennek fényében született meg a szántóföldi mikroszórófejes öntözéses technológia, melyről mai ...
Napjaink vízkészlet gazdálkodása szükségessé teszi, hogy egyre korszerűbb öntözőrendszereket fejlesszenek a víz- és energiatakarékosság jegyében. Ennek fényében született meg a szántóföldi mikroszórófejes öntözéses technológia, melyről mai blogbejegyzésünkben részletesebb leírást adunk.
Új irányzat a vízkészlet gazdálkodás terén
A 21. század klímaváltozása életre hívta a modern vízkészlet-gazdálkodást. Míg korábban a víz szinte korlátlanul rendelkezésre állt, a vízzel való gazdálkodás igénye nem jelentkezett. Az ipari társadalom megjelenésével felbukkantak a kezdeti problémák: felszíni vizek és talajvizek szennyezése különféle emberi eredetű természetes és mesterséges anyagokkal, a túlnépesedés beindulásával megjelent a mezőgazdasági tömegtermelés, ami életre hívta a mesterséges trágyázást, ami szintén szennyezni kezdte a vizeinket.
Az ipar és a mezőgazdasági területek mértéktelen terjeszkedése, a vízkészlet korlátozott voltára is felhívta a figyelmet, már a huszadik század közepén. Éppen ezért szükség volt arra, hogy egyre korszerűbb mezőgazdasági technológiákat fejlesszenek ki, amikkel a termelés hatékonyabb és környezetbarátabb lesz, hiszen a rendelkezésre álló természeti erőforrásokat - például a vizet - jobban kell becsülni.
Mitől modern a szántóföldi mikroszórófejes öntözés?
A mikroszórófejes öntözéssel vizet és energiát takaríthatunk meg, ugyanakkor az egyik leghatékonyabb szántóföldi öntözéstechnikai forma. Használatával a talaj folyamatos optimális nedvességtartalmát igyekszünk megteremteni, vagyis maga a berendezés akár a felszín alatt, vagy felett helyezkedik el, a növény közelébe lehet telepíteni, így juttatva a vizet célirányosan a gyökérzónához, és ezzel nem zavarják meg a mezőgazdasági területeken zajló felszíni munkálatokat. Viszont kis hatósugárral dolgozik a rendszer, ami miatt kis nyomással alkalmazható. Lehet a cél párásítás, vagy épp különböző méretű cseppképzés.
Felépítését tekintve a rendszer szórófejei rotoros vagy ütközőlapos kivitelűek. Mivel kicsi a nyílás mérete, ahol a vizet a növényre juttatjuk, ezért eltömődésre hajlamos, így szűrő berendezést érdemes használni. Ha mégis fennáll az eltömődés ténye, akkor azt megszűntetni vagy szétszereléssel lehet, vagy visszamosással. Az egyenletes nyomásért a nyomásszabályozó felelős, az egyenletes térfogatáramot áramlásmérővel mérik. A rendszer teljes mértékben automatizálható, a vezérlést be lehet állítani, hogy érzékelje a talajnedvesség mértékét, a páratartalmat, a hőmérsékletet, stb, így nagyobb termésbiztonságot nyújt.
Találunk-e valami plusz funkciót a rendszeren?
Igen. Ez pedig a különböző vegyszerek alkalmazásával függ össze. A vízkiosztás mellett lehetőségünk van a különböző vegyszerek, tápoldatok öntözővízzel való kijuttatására. Így jelentősen csökkennek a növénytermesztéssel járó költségek, mérséklődik a környezet terhelése. Viszont érdemes figyelni arra, hogy milyen vegyszert használunk, mert a berendezés elemeit károsíthatja, ezért a vegyszerekhez és a tápoldatokhoz külön adagolókat építettek be.
Ugyanilyen pluszt jelent, a beépített szenzortechnológia, amellyel lehetőségünk adódik arra, hogy a növények számára legideálisabb opciókat vegyük figyelembe a termesztés során (hőmérséklet, páratartalom, talajnedvesség, stb). A szenzortechnológiát egyaránt alkalmazhatjuk üvegházakban és szántóföldeken is.
Érdekel a rendszer és szeretnél további információkhoz jutni? Keresd bátran munkatársainkat, szívesen válaszolnak minden felmerülő kérdésre.