Víz a mélyből? Segít a szivattyú és a manométer
Mi az a manométer, és mire használjuk? Ebben a cikkben megmutatjuk! Beköszöntött a nyár, a forró nappalok, a meleg éjszakák és a sokszor akár hetekig tartó szárazság időszaka. Nyáron az UV-védelem és a rendszeres folyadékpótlás központi...
Mi az a manométer, és mire használjuk? Ebben a cikkben megmutatjuk! Beköszöntött a nyár, a forró nappalok, a meleg éjszakák és a sokszor akár hetekig tartó szárazság időszaka. Nyáron az UV-védelem és a rendszeres folyadékpótlás központi kérdéssé válik. Nincs ez másként a növények esetében sem: az egyre melegebb nyarak lassan átrendezik a flórákat, a napfény és melegtűrő növényzet kerül nyerő pozícióba.
Bárhogy is alakul a természetben előforduló virágok, bokrok és fák jövője, nedvességre, ha kevesebbre is, mindig is szükség lesz. A díszkertek, gyümölcsösök és más, mesterségesen kialakított zöld területek esetében is létkérdés a víz. Mivel a nedvességet ebben az ellenőrzött, gyakran zárt környezetben kontrollálni tudjuk, így szélesebb skálán mozog a növényzet összetétele, mint az őshonos vidékeken.
Mélyből jövő víz
A kerttulajdonos egyik, ha nem a legfontosabb feladata, hogy kellő mennyiségben és minőségben biztosítsa a gondjaira bízott növények vízellátását. Ahhoz, hogy a megfelelő vízmennyiséget eljuttassuk a növényeknek, a mélyből a felszínre kell juttatni a vizet. A víznyerő hely szerencsés esetben a kert végében csörgedező patakból vagy kerti tóból is megoldható, a legtöbb esetben azonban a víz kútból érkezik, és kiemeléséhez szivattyút használunk. A szivattyúk telepítéséhez szükségünk lesz nyomásmérő órára, más néven manométerre.
A különféle szivattyúk a kerti öntözőrendszer mellett akár a háztartás vízellátásában és szennyvízkezelésében is döntő szerepet játszanak. Lényeges azonban, hogy a rendszerben milyen nyomással áramlik a víz. A zárt tartály, zárt csőrendszer nem árulja el nekünk, hogy milyen nyomás uralkodik odabent: a nyomásról a manométer tud bennünket tájékoztatni.
Manométer
A manométer, vagy más néven nyomásmérő, feszmérő egy mechanikai eszköz, amely a gáznemű és folyékony anyagok nyomását méri. Nem csak a házi vízrendszerekben találkozhatunk ezzel a praktikus mérővel. A vérnyomásmérő, a barométer, a vákuummérő, de még a gumiabroncsok nyomásmérője is manométer. A nyomásmérő típusa attól függ, hogy légnemű vagy folyadék mérésére használjuk. Fontos az is, hogy ahová csatlakozik, ott milyen jellemzőkkel bír a felület. Mekkora felületről beszélünk, és milyen a csatlakozás módja.
Az öntözéstechnikai manométerek szivattyúra, házi vízerőműre, hidrofortartályra, de akár a vízszállító csőrendszerbe is beépíthetők. Természetesen mindegyik feladatra más és más fajtájú nyomásmérő csatlakoztatható. Funkciója minden esetben ugyanaz: a rendszerben uralkodó nyomás mérése és kijelzése. A rendszer optimális működéséhez egy meghatározott nyomástartományban kell maradnia a folyadéknak: a manométerről könnyedén leolvasható az aktuális bar nyomásérték. Kapható műanyag vagy inox kivitelben, alsó vagy hátsó bekötési módozattal. Réz, menetes szűkítő idommal, könnyen és egyszerűen beépíthető a manométer.
Öntözőrendszer
A professzionális automata öntözőrendszer egyik alapdarabja a szivattyú. Önmagában azonban ez sem elegendő a megfelelő működéshez, ezért van szükség olyan segédeszközre, mint a nyomásmérő. A manométert érdemes folyamatosan ellenőrizni, hiszen elégtelen működés esetén a szivattyúban is komoly károkat okozhat a nem megfelelő víznyomás.
A szivattyú és a rendszer élettartama jelentősen növelhető, ha minőségi alkatrészekből válogatsz. Akár automata öntözőrendszerről, akár házi vízműről vagy kerti tóról van szó, fordulj bizalommal az öntözéstechnika szakértőihez!