A kerti tó karbantartásáról
A kerti tó karbantartása nagyon fontos két szempontból is. Az egyik, mert van egy olyan hatása a kert mikroklímájára, flórájára és faunájára, ami mozgatórugója lehet ennek a cseppnyi ökoszisztémának. Másik oka pedig esztétikai ok, hiszen a ...
A kerti tó karbantartása nagyon fontos két szempontból is. Az egyik, mert van egy olyan hatása a kert mikroklímájára, flórájára és faunájára, ami mozgatórugója lehet ennek a cseppnyi ökoszisztémának. Másik oka pedig esztétikai ok, hiszen a kerti tavak eleve vonzzák a tekintetét bárkinek, aki csak meglátja, és ha a kerti tó nincs megfelelően karbantartva, viszolygást kelthet.
A kerti tavak egész éves gondozása, karbantartása elengedhetetlen, tisztítási szakaszait leginkább kétfelé lehet bontani:
- Amit szezon alatt rendszeresen, és amit
- Idénymunka szerűen kell elvégezni
Rendszeresen, az egész szezon alatt elvégzendő karbantartási munkák
Ezeket a feladatokat egész szezon alatt kell végezni napi vagy heti rendszerességgel.
- Pótoljuk a vízveszteséget, amit okozhat a természetes párolgás vagy a rosszul kivitelezett kerti tavaknál a szivárgás.
- Ellenőrizzük a vízminőséget, amibe beletartozik a víz pH értéke, az oxigéntartalom, az eutrofizációs folyamat szintje, a víz szennyezettsége.
- Távolítsuk el a fizikai szennyeződéseket. Ide tartoznak a víz felszínén lebegő falevelek, emberi eredetű termékek, melyek egyrészt rondítják a kerti tó megjelenését, másrészt gyorsítják az eutrofizáció folyamatát. Erre a célra használhatunk merítőhálót vagy porszívót.
- A kerti tóval kapcsolatos gépészeti berendezések karbantartása, tisztítása, alkatrészek cseréje nagyon fontos a megfelelő működés érdekében.
- Etessük a vízben élő állatokat, de figyeljünk arra, hogy mennyi plusz szerves anyagot adagolunk. A haltáp esetében a megfelelő mennyiség épp annyi, amennyit az állatok még megesznek. De lehetőség adódik arra is, hogy olyan eledelt vásároljunk a halaink számára, mint a vízibolha vagy a féreg, melyek élőlények, szaporodni fognak, és biztos táplálékbázist alkotva élnek a halakkal egy azon közegben.
A kerti tó idényszerű karbantartása
Az idény jellegű karbantartási munkák közé tartoznak azok, amelyeket elég évente csak egy alkalommal elvégezni.
Téliesítés
Az egyik legfontosabb karbantartási munka, mert előkészítjük a tavat a hideg évszakokra, a fagyra.
Ahol merőleges a partfala a tónak, ott érdemes teljesen leengedni a tavat. Erre alkalmas lehet egy szivattyú vagy egy beépített lefolyó, amely kiszívja a vizet. A téliesítés alatt a vízgépészeti eszközeinket célszerű éves karbantartásra fogni, valamint ha akad a tóban világítási eszköz, annak a javítását, cseréjét is száraz környezetben célszerű megejteni. Ha ezzel készen vagyunk, a fagyra érzékeny berendezéseket szállítsuk védett helyre, hogy a téli fagyok kárt ne tegyenek bennük.
Ahol ferde falú kerti tó található, nem szükséges teljesen vízteleníteni, amennyiben a tó minimum 100 cm mély. A halak miatt egy lék fenntartása javasolt, hogy oxigénhez jussanak. A fagyérzékeny növényeket, a trópusi melegigényes állatokat akváriumban teleltessük át, de a magyarországi honos növényeket, mint amilyen a tündérrózsa, átteleltethetjük avartakarással.
Tavaszi szezonkezdési karbantartás
A kerti tó leeresztése, illetve a feltöltés előtt a medence tisztítása indokolt lehet a túlzott algásodás elkerülése érdekében. Ekkor távolítjuk el a téli takarásra használt lehullott faleveleket, növényi részeket, melyekre már nincs szükség. A takarításból visszamaradt sérüléseket lássuk el, hogy elkerüljük a szivárgást. Telepítsük újra a gépészeti berendezéseket, a világítástechnikát, majd helyezzük el a vízinövényeket, és kezdődhet a feltöltés.
Amennyiben kérdésed lenne a témával kapcsolatban, várjuk jelentkezésed elérhetőségeinken!