Kerti öntözőrendszer telepítése
Mikor érdemes telepíteni automata öntözőrendszert? Mely elemekre van feltétlenül szükségünk, mikor eldöntöttük, hogy az öntözőrendszer kiépítését bevállaljuk? Önállóan is kialakíthatjuk, de kérhetjük szakemberek segítségét is. Mi fontosnak ...
Mikor érdemes telepíteni automata öntözőrendszert? Mely elemekre van feltétlenül szükségünk, mikor eldöntöttük, hogy az öntözőrendszer kiépítését bevállaljuk? Önállóan is kialakíthatjuk, de kérhetjük szakemberek segítségét is. Mi fontosnak tartjuk, hogy mindenki tisztában legyen néhány alapvető lépéssel, néhány fontos ténnyel a kerti öntözőrendszer telepítésével kapcsolatban. Ehhez szeretnénk egy kis támpontot nyújtani jelen blogbejegyzésünkben.
Mi az automata öntözőrendszer előnye?
Leginkább akkor érezzük az előnyét, mikor nem kell nyári reggeleken hajnalban kelni, hogy megöntözzük a veteményesünket, vagy virágágyásainkat. De a kényelmi funkció mellett találunk megannyi előnyt is, hogy miért érdemes automata öntözőrendszert telepíteni a kertünkbe:
- Lehetőséget teremthetünk a kertünkben, hogy eltérő vízigényű növényeket öntözhessünk. Mindezt úgy, hogy a kertben kialakított növényi kultúrák figyelembevételével kialakíthatjuk az öntözési zónákat.
- Kiválaszthatjuk, milyen szórófejjel kívánjuk öntözni a kertünket. Ez a kibocsátott vízcseppek miatt lehet fontos tényező.
- Egy eszköz segítségével beállíthatjuk, milyen napszakban, mennyi ideig öntözzön a rendszer.
- Amennyiben esős idő van, úgy a beépített érzékelő letiltja az öntözést, nem kell aggódnunk a túlöntözés miatt.
- Lehetőségünk van választani, hogy kiemelkedő szórófejekkel, vagy állandó talajszint feletti szórófejekkel alakítsuk ki a rendszerünket. Előbbi előnye, hogy nem zavarják a szórófejek a kertészkedési folyamatokat.
Mikor érdemes telepíteni kerti öntözőrendszert?
Természetesen, mikor kialakítjuk a kertünket vagy veteményesünket. Sokkal egyszerűbb dolgunk van, ha már a kezdetekben lefektetjük a szükséges csőrendszert, a hozzá tartozó eszközökkel (pl.: mágnesszelep, esőérzékelő, szórófejek, szivattyú, csövek, stb). A kezdet lehet egy épp kialakításra váró kert, egy újrakezdés vagy egy kertrendezés. A lényeg az, hogy előre gondolkodjunk el azon, mi történik, ha a tökéletes kertünket kevesebb csapadék fogja érni, mint ami a normális a lakóhelyünkön?
A globális klímaváltozás miatt, nem árt számolni azzal a lehetőséggel, hogy egyre forróbb, szárazabb időszakok, évszakok köszöntenek be Magyarország területén. Ne feledkezzünk meg arról a tényről sem, hogy Magyarország medencehelyzetű ország, nagyon hasonló klimatikus adottságokkal bír, mint a Kárpátok vonulatán túli ukrán és orosz sztyeppék. Ezeken a területeken a jó adottságú termőtalajok jó termést adó egyik kulcsa a vízháztartás állandósága, amit leginkább öntözéssel lehet biztosítani. Miért ne lehetne kertünkben is ugyanilyen kedvező feltételeket teremteni az automata öntözőrendszer kiépítésével?
A másik szempont, amit vegyünk figyelembe, hogy mikor is érdemes telepíteni az öntözőrendszert. Ez az építés egy olyan fázisa legyen, mikor már tudjuk, hogy hol lesznek a kerti szegélyek. Vagyis hol futnak a gyepet és az ágyásokat elválasztó peremek. Ekkor fektethetjük le a csöveket, amiket természetesen előtte vázoljunk fel a tervrajzra, és számítsuk ki, mennyi vízre lesz szükségünk, lesz-e elegendő nyomás, illetve a legfontosabb: biztosítva lesz-e a vízutánpótlás.
Kerti öntözőrendszer telepítése szakemberrel
Érdemes szakemberekre bízni a kerti öntözőrendszerünk telepítését, hiszen szakmájukból kifolyólag olyan dolgokra is figyelmet fordítanak, amikre a hobbikertész nem biztos, hogy gondol. Ilyenek például a talajadottságok, lejtőkitettség, egyéb hasznos és fontos kellékek előkészítése és beszerelése - pl.: geotextília használata, stb.