Dióhéjban az öntözőrendszer kialakításáról
Mitől lehetsz biztos abban, hogy érdemes öntözőrendszer kialakítására időt és energiát szánni? Mai blog bejegyzésünkben bizonyítjuk, hogy mennyi haszna van annak, hogy a kertben öntözőrendszer kerül kiépítésre.
Mitől lehetsz biztos abban, hogy érdemes öntözőrendszer kialakítására időt és energiát szánni? Mai blog bejegyzésünkben bizonyítjuk, hogy mennyi haszna van annak, hogy a kertben öntözőrendszer kerül kiépítésre.
Ki építse ki?
Ha szakirányú végzettséggel rendelkezel, akkor természetesen érdemes belevágni egyedül, hiszen tisztában lehetsz azzal, hogy milyen műszaki feltételei vannak egy ilyen rendszernek. Azonban ha időt szeretnél spórolni, akkor érdemes szakembert megbízni a feladattal, hiszen ő a terepfelmérést, tereprendezést és az öntözőrendszer kialakítását is elvégzi.
Miért van szüksége a kertnek az öntözésre?
Legyen szó üde, színpompás virágoskertről vagy szépen zöldellő pázsitról, az egyik titok a rendszeres öntözés. Sajnos nyaranként gyakran előfordul, hogy heteken át tart az aszály, esetleg a hirtelen lezúduló, nagy mennyiségű csapadék sem jelent enyhülést a vízhiányra.
A hirtelen lezúduló, nagy mennyiségű csapadék ugyanis a talajba szivárgás helyett lefolyik a lejtés irányába, és a domborzati viszonyoktól függően fog megállni egy depresszióban. Ezen a helyen fog a talajba kerülni, vagy ha nagyon nagy a meleg, akkor a párolgás is elég jelentős lesz.
De előfordulhat az is, hogy a domborzati viszonyokat kihasználva az ember egy elvezető csatornát hoz létre, ekkor azonban a talajba nem fog beszivárogni a lehullott csapadék.
Rendszeres locsolás az öntözőrendszer kialakításával
Egyszerű megoldás, ha jól megtervezett és kivitelezett automata öntözőrendszert alakítasz ki. A közvéleménnyel ellentétben nem csak a vagyonos emberek engedhetik meg maguknak, hogy öntözőrendszert alakíttassanak ki.
A befektetés ugyanis hamar megtérül, a kertek látványa pedig magáért fog beszélni, hiszen az egyenletes, szakszerű öntözésnek lesz köszönhető, hogy szépen zöldellő pázsitban és színes virágokban gyönyörködhetsz nap mint nap.
Mik a lépések, amennyiben te magad alakítod ki?
A kezdeti lépés az alapos terepismeret. A helyszín felmérésével határozd meg az öntözőrendszer egyes elemeinek pontos helyét. Ekkor dől el az is, hogy hol kell terepet rendezni, valamint, hogy hova kerüljenek a különböző fajtájú, különböző vízigényű növények.
Itt kell meghatározni azt is, hogy honnan történik a vízvételezés az öntözőrendszerhez, valamint kell-e engedély (pl.: természetes vizek esetében vagy nagy mennyiségű, kútból történő öntözés esetén), netán egy külön, kifejezetten az öntözéshez használt vízóra?
A terepfelmérést követően sort keríthetsz az igazi tereprendezésre is. Távolítsd el a nagyméretű sziklákat, gyökereket, korábbi vegetációt. Alakítsd ki az új öntözőberendezés alapjait, áss árkokat.
Ezt követően fogod tudni elhelyezni az öntözőberendezés csöveit, az automatikához szükséges kábeleket, felszerelheted a vezérlőautomatikát. Ha több szakaszból tevődik össze az öntözőrendszer, akkor a szelepdobozok elhelyezése is ebben a fázisban történik. A szórófejek felhelyezése után jöhet is a következő lépés.
Próbáld ki, hogy működik-e az automata öntözőrendszer. Zónáról zónára engedd rá a vizet, így ki fog derülni, hogy működnek-e a mágnesszelepek, vagy hogy a szórófejek öntözőképe helyes-e. Fény derül arra is, hogy az automatika kikapcsolja-e az öntözőrendszert időben.
Ha mindent rendben találtál, temesd be az árkokat, és füvesíts fűmaggal, esetleg gyeptéglával.
Ha elakadtál valamelyik fázisban, keress minket bizalommal, szívesen segítünk!