Mi alapján válasszunk öntözőrendszer fejeket?
Az öntözőrendszer fejek választása nagy körültekintést igényel. De laikusként mi alapján tudunk helyesen dönteni, hogy melyik a megfelelő? Milyen szempontokat vegyünk figyelembe? Ezekre a kérdésekre adunk válaszokat, leginkább példákon kere...
Az öntözőrendszer fejek választása nagy körültekintést igényel. De laikusként mi alapján tudunk helyesen dönteni, hogy melyik a megfelelő? Milyen szempontokat vegyünk figyelembe? Ezekre a kérdésekre adunk válaszokat, leginkább példákon keresztül.
Mire is használjuk a szórófejeket?
A szórófejekben található fúvókák adagolják ki az öntözendő területre a vizet. Azt, hogy mi határozza meg az öntözés minőségét, nagyon sok dologtól függ. Ilyen például a víz minősége, a víz nyomása, a szórófej hidraulikai és üzemi jellemzői. A szórófejeket már leginkább műanyagból készítik, különféle méretben, eltérő színjelöléssel. Beépítésük kétféle lehet, menetes vagy bajonettzáras.
A szórófej jó minőségének tulajdonságát a nyílása határozza meg, melyen keresztül a vízsugár távozik. Ezt nevezzük fúvókának. A fúvóka az a rész, amely a víz adagolásért felelős. Befolyásolja a keletkező cseppek méretét, eloszlását is.
Mi alapján válasszunk öntözőrendszer fejeket?
Olyan fontos szempontokat és kérdéseket kell megvizsgálni, mint:
- Az öntözendő terület nagyságát
- A szórófejek (szórási távolság szerint) egymáshoz viszonyított távolságát
- A szórási szög nagyságát
- Az öntözővíz kijuttatásának egyenletességét, alakját (háromszög vagy négyzet alakú)
- A területen található növények vízigényét
- A rendelkezésre álló talajadottságot
- A lejtőkitettséget
- Mekkora mennyiségű öntözővíz áll a rendelkezésre?
- Mekkora a víznyomás, amit felhasználunk öntözés céljára?
- És végül: milyen öntözőberendezés lett kiépítve?
A szórófejek kiválasztásában mindig segítséget nyújtanak a gyártók által közölt táblázatok, amik megadják a fúvóka átmérőjét mm-ben, az üzemi nyomástartományt barban vagy vízoszlop méterben, a vízhozamot (m3/h vagy l/h mértékegységben), a nedvesített átmérőt méterben és az intenzitás nagyságát a különböző szórófejkötések mellett mm/h mértékegységben. Előfordulhat, hogy javaslatot találunk azon kötési típusokra, amelyeket nem ajánlanak a gyártók.
Milyen egyéb gyakorlati kérdések merülhetnek még fel?
A fentebb említett felsoroláson kívül viszont érdemes még olyan tényezőket is figyelembe venni, mint például a szeles napok gyakorisága, a szélerősség. A talajtól távolodva a szél erőssége fokozódik, és a magasra felszálló vízpermetet erősen befolyásolni fogja a szeles idő. Ezért célszerű kisebb szögű fúvókával tervezni, hogy megmaradjon a tökéletes szórási távolság.
Szántóföldre tervezett öntözőberendezés esetében leggyakrabban a növények felé állítanak szórófejeket. Ekkor az alkalmazott szögtartomány 24-30°, amivel elég nagy távolságra lehet már öntözni. Gyümölcsösök esetében is lehet szó hagyományosnak mondható esőztető öntözésről, de ekkor a szórófejen alkalmazott szög 4°, a talaj vízszintjéhez képest. A lombozatot és a termést a hatékony öntözés érdekében nem szükséges, hogy érje víz, erre mini rotoros szórófejet lehet használni.
Parkokban található növények öntözésénél fontos szabály az, hogy úgymond fejtől-fejig öntözünk, hiszen a növényeket nem lehet mindig szabályos alakzatban elrendezni, követni fogják a talaj és a domborzati adottságokat. Kedvelt megoldás a pop-up szórófejtípus.
Egyéb felmerülő kérdések esetén forduljanak bátran kollégáinkhoz, akik több évtizedes szakértelmükkel nagy jártasságot szereztek a témában.