A vakondháló lerakása házilag
"Gyönyörű zöld, friss, üde gyepet raktunk le valamelyik nyáron a nyaralónk hátsó kertjébe. Mivel sarok telekről volt szó, beton vette körül a telket minden irányból, még a szomszéd udvara és hátsókertje is betonozva volt. Eltelt 2 hét, mire...
"Gyönyörű zöld, friss, üde gyepet raktunk le valamelyik nyáron a nyaralónk hátsó kertjébe. Mivel sarok telekről volt szó, beton vette körül a telket minden irányból, még a szomszéd udvara és hátsókertje is betonozva volt. Eltelt 2 hét, mire újra lejutottunk, és elhűlve álltunk a kertbe vezető hátsó kapuban: a szép, új gyepünk tele volt vakondtúrással!" - írta meg egyik kedves vásárlónk e-mailben az előzményeket, és arra volt kíváncsi, hogy mégis hol lehetett a hiba?
Első kérdésünk az volt, hogy vakondhálót raktak-e le házilag vagy szakember segítségével, mikor a kertet kialakították? A válasz természetesen nemleges volt.
Milyen állat a vakond?
A vakondról még általános iskolában tanulhattunk. Amit érdemes tudni róla, hogy a földben élő emlős állat, a táplálékát is innen vadássza le, miközben a földben ássa az alagútrendszerét. A hallása olyan kiváló, hogy a talajban motozó puhatestűeket, rovarokat meghallva, a hang irányába indul, és ásókarmaival alagutat készít magának, miközben halad a cél irányába. Tehát alapvetően hasznos jószág, ha épp nem a szép kertünkben, pázsitunkon túrná ki a felesleges földet, amit nem kíván tovább szállítani maga előtt. Mit lehet tenni ellene? Alternatívaként tarthatunk macskát, kutyát, akik kiássák, de láttunk már szarkát is a prédára hajtani, amikor épp felszínre jött. Vagy van ennél egy sokkal jobb tippünk! A következőkben ezt mutatjuk be.
Hogyan rakjuk le a vakondhálót házilag?
Érdemes az általunk leírtak szerint eljárni, ha nem szeretnének hasonlóan járni, mint a levelet író kedves vevőnk, akinek problémáját még így utólag is orvosolni tudtuk, legalábbis ami a vakondok távoltartását illeti. Az utólagos távoltartásra kiválóan alkalmasak a különböző típusú vakondriasztók és vakondcsapdák.
Mi most arra szeretnénk felhívni a figyelmet, hogy a vakondháló lerakása házilag is milyen kiemelt fontossággal bír, ha az ember maga rendezi a kertjét. A kert teljes egészén érdemes rendezni a terepet: a nagyobb kiálló tereptárgyakat elszállítani, elegyengetni, esetleg kiásni, amire aztán mehet az alapozó réteg.
A vakondhálót nagyjából 10 cm-es mélységben érdemes elhelyezni. Ez fogja megakadályozni a vakondot abban, hogy a járatában kiásott földet a föld felszínére halmozza, így csúfítva el a kertünket. A vakondhálót az illesztéseknél, az átfedéseknél, szegélyeknél érdemes leszúró tüskével esetleg ún. U kapoccsal talajhoz rögzíteni úgy 1-1,5 méterenként. A vakondhálót azért is tartjuk remek megoldásnak, mert távol tartja a vakondot anélkül, hogy kárt szenvedne az állat, valamint csupán egyszer kell költeni magára a hálóra, és nincs hosszú-hosszú időn keresztül probléma a túrásokkal. Fontos tudni, hogy az öntözőrendszernek előbb kell bekerülnie a kertbe, mint a vakondhálónak, illetve a geotextíliának.
A vakondháló további előnye abban rejlik, hogy nem akadályozza a kertünk növényeit az egészséges fejlődésben, sőt, megfelelően elhelyezve a gyepszellőztetésre is kiválóan alkalmas lehet. A vakondháló nemcsak a kertünk növényeit védelmezi, hanem az automata öntözőberendezésünket is, melyben egy-egy földkupac igen nagy kárt tudna okozni. Maga az eszköz nagyon erős műanyagból készült hálót formáz, amit tekercsben árusítunk különböző kiszerelésben. Hogy pontosan melyiket válasszák ki, abban segítségükre lehetnek kollégáink. Ezek után indulhat a móka, és a kertünk tervezésébe és kivitelezésébe a vakond-hiba nem csúszhat be többé.